ANNO: Politické strany v krajích až na výjimky s neziskovým sektorem nepočítají

17.09.2016 10:34

Vyplývá to z analýzy letošních předvolebních programů, které centrálně či regionálně jednotlivé politické strany představily.

ANNO: Politické strany v krajích až na výjimky s neziskovým sektorem nepočítají
Foto: anno-cr.cz
Popisek: Asociace nestátních neziskových organizací ČR - logo

Porovnáním jednotlivých programových dokumentů dospěla Asociace NNO k následujícím závěrům:

• Většina volebních programů zmínky o neziskovém sektoru obsahuje bohužel jen obecně a okrajově.

• Programy napsané pro jednotlivé kraje si často vzájemně protiřečí, což platí u obou hlavních politických stran (ČSSD i ANO2011).

• Menší politické subjekty, které kandidují v předvolebních koalicích, podstoupily hlubší programovou debatu a roli neziskového sektoru v krajské politice rozumí.

„Tyto závěry svědčí o vnímání občanské společnosti jako o marginálním a z hlediska tvorby preferencí zcela nevýznamném faktoru“, říká předsedkyně Asociace NNO Martina Berdychová a dodává:

„Asociace NNO ČR považuje tuto skutečnost za poměrně závažnou a alarmující, protože právě kraje deklarují svou blízkost občanům.“ Asociace NNO ČR, která připravila kompletní analýzu, považuje regionální volby za důležitý moment, za mezník pro budoucí čtyřleté období. Samospráva má pravomoci jen v konkrétních (a pro neziskový sektor důležitých) oblastech, proto je její vztah k NNO významnou součástí těchto voleb.

Ke kandidátům do vedení jednotlivých krajů připravila Asociace NNO i konkrétní doporučení, které jsou součástí celé analýzy. Prvním okruhem témat je vztah samosprávy a neziskového sektoru: Asociace NNO doporučuje, aby kraje akceptovaly neziskový sektor jako celek, vybírat si ale mají reprezentativní partnery. Do takového partnerství i pak může samospráva i investovat.

Hlavním problémem financování služeb na krajské úrovni je nerovné postavení různých subjektů. Kraje by proto měly nastolit zrovnoprávnění přístupu všech poskytovatelů veřejných služeb k finančním zdrojům z krajských rozpočtů. Činit rozdíly mezi subjekty podle charakteru zřizovatele je diskriminační a z pohledu voličů – příjemců služeb i neefektivní přístup. Kraje by rovněž měly posílit pro všechny poskytovatele veřejných služeb předvídatelnost a stabilitu.

„Věříme, že po nových volbách bude přístup krajské samosprávy k neziskovému sektoru přesto vstřícnější. Sami pro to hodláme učinit maximum možného“, dodává M. Berdychová.

O Asociaci:
Asociace NNO je všeoborovou organizací s regionální strukturou, která je vysoce reprezentativní z hlediska zastoupených oborů, dle počtu členských organizací i dle množství fyzických či právnických osob, které sdružují. V současné době máme desítky přímých členů, kteří spojují cca 900 vlastních členských neziskových organizací a reprezentují více než 1 mil. občanů ČR. Poskytujeme informační a poradenské služby našim členům, obhajujeme jejich zájmy. Aktuálním cílem organizace je zlepšovat postavení neziskového sektoru ve vztahu k veřejné správě ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Novým ředitelem Krajského úřadu bude Miroslav Vrba

10:29 Královéhradecký kraj: Novým ředitelem Krajského úřadu bude Miroslav Vrba

Novým ředitelem Krajského úřadu Královéhradeckého kraje bude jmenován Miroslav Vrba. Na pozici vystř…