AOPK ČR: Již za týden - Pátý ročník Slavností stepí na Rané u Loun

05.05.2016 17:30

V sobotu 14. května bude Raná hostit již pátý ročník Slavností stepí. Pestrý program s přírodovědnou tematikou zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Ústecko, Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří a obec Raná.

AOPK ČR: Již za týden - Pátý ročník Slavností stepí na Rané u Loun
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
reklama

Začíná se v 10.00, konec kolem páté odpoledne. Odpolední program zpestří vystoupení hudební skupiny.

„Čekají vás zajímavé exkurze s našimi odborníky, kde se dozvíte mnohé zajímavosti o stepním rostlinstvu a živočišstvu. Těšit se můžete na ukázky zdejšího ptactva či živých netopýrů, poznávání rostlin, pozorování syslů, prezentaci práce se stádem pomocí ovčáckých psů či povídání o našich plazech a obojživelnících. Vyzkoušíte si práci s ovčí vlnou či výrobu svíček z včelího vosku. Budete se moci seznámit s náplní práce dobrovolné stráže přírody či ochutnat minerální vody severních Čech. Pro děti jsou připraveny různé atrakce, jako například soutěže s hasiči,“ vypočítává Vladislav Kopecký z AOPK ČR, regionálního pracoviště Ústecko, SCHKO České středohoří. 

Součástí akce bude i prezentace leteckých modelářů, malá výstava ovčích plemen a ukázky stříhání ovcí, výstava drobného domácího zvířectva. Návštěvníci vyberou vítěze výtvarné soutěže na téma "Stepi nejen u nás", do které se zapojily děti z mateřských i základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií.
Slavnosti stepí jsou součástí Evropského dne chráněných území, který se tradičně v květnu připomíná. V České republice proběhnou desítky komentovaných exkurzí v chráněných územích a dalších akcí. Návštěvníci se tak dozvědí, jakou péči tato jedinečná území potřebují.

Na Slavnosti stepí se můžete dopravit buď vlastním autem nebo využít kyvadlovou autobusovou dopravu (zastávky Louny - Žižkova, Dobroměřice, Lenešice - zámeček, Raná, Bělušice - vlaková stanice a zpět) a svézt se rovněž můžete vlakem po tzv. Švestkové dráze (na trase Lovosice – Most  a zpět), na který bude v Bělušicích navazovat kyvadlová autobusová doprava.

Akce se koná v rámci projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří. Ten je zaměřen na ochranu zdejších  jedinečných stepí. Šetrné hospodaření, které na nich Agentura ochrany přírody a krajiny, Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří podporuje, by mělo zajistit, že stepi budou i nadále poskytovat domov ohroženým rostlinám a živočichům jako jsou kavyly, sysli či celá škála motýlů. Více o projektu zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

22:54 Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

Ministerstvo financí předložilo na dnešní jednání vlády rozšíření generální pardonu rušícího DPH na …