API: Na úspory energie je připraveno celkem deset miliard korun

02.09.2022 22:11 | Tisková zpráva

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), zahájila příjem žádostí o dotace v jeho prvních pěti výzvách. Ve výzvě na úspory energie je pro žadatele připraveno celkem 10 miliard korun.

API: Na úspory energie je připraveno celkem deset miliard korun
Foto: API
Popisek: Agentura pro podnikání a inovace, logo.

Další čtyři výzvy cílí na podporu výzkumu, vývoje a inovací a firmám je v nich k dispozici celkem 5,25 miliard korun. Výzvy vyhlásilo 15. srpna 2022 Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP TAK.

Cílem výzvy na úspory energie je posun k nízkouhlíkovému hospodářství a celkové snížení úrovně konečné spotřeby energie ČR. Podpora se zaměřuje na přechod k uhlíkově neutrálnímu hospodářství a čisté energii, dále na oběhové hospodářství, zmírňování změny klimatu, přizpůsobení se této změně a prevenci a řízení rizik.

Anketa

Zaslouží si Michail Sergejevič Gorbačov naši úctu?

59%
36%
hlasovalo: 16658 lidí

„Podnikatelé mohou v předložených projektech získat až 65 % způsobilých výdajů zpět formou dotace, a to minimálně 500 tisíc korun a maximálně 200 milionů korun. Finanční podporu mohou využít například na snížení energetické náročnosti budov podnikatelských subjektů nebo výrobních a technologických procesů, využívání obnovitelných zdrojů energie, modernizaci rozvodů elektřiny, plynu, tepla, chladu a stlačeného vzduchu v energetických hospodářstvích podniků za účelem zvýšení účinnosti nebo využití odpadní energie,“ říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace.

Příjem žádostí o dotace podporující výzkum, vývoj a inovace bude probíhat ve výzvách Aplikace, Inovace, Proof of Concept a Inovační vouchery – ochrana práv průmyslového vlastnictví. Jejich cílem je posilování výkonnosti podniků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a jejich digitální transformace.

„Díky svému rozvoji, vývoji nových produktů, materiálů, technologií a služeb, nebo díky lepší ochraně práv průmyslového vlastnictví posilují firmy svoji konkurenceschopnost a získávají lepší pozice na světových trzích,“ říká Lukáš Vymětal a doplňuje: „Program OP TAK navazuje svým zaměřením na program OP PIK. Je tak pokračujícím stěžejním programem na podporu českých podnikatelů s financováním ze strukturálních fondů Evropské unie.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Zaslat.cz posiluje před vánoční sezónou integrací 5500 výdejních míst Balíkovny

17:56 Česká pošta: Zaslat.cz posiluje před vánoční sezónou integrací 5500 výdejních míst Balíkovny

Platforma Zaslat.cz integrací Balíkovny rozšiřuje svou síť o dalších téměř 6000 výdejních míst, a po…