APOGEO Esteem: Znalecký ústav získal jako první oprávnění na oblast nemateriální újmy

11. 11. 2019 9:46

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyhověla žádosti znaleckého ústavu APOGEO Esteem, a.s. a rozhodla o změně jeho znaleckého oprávnění.

APOGEO Esteem: Znalecký ústav získal jako první oprávnění na oblast nemateriální újmy
Foto: apogeo.cz
Popisek: APOGEO - logo
reklama

Jako jediný ústav v České republice tak nyní Apogeo Esteem disponuje oprávněním pro oblast nemateriální újmy včetně ztížení společenského uplatnění v důsledku trvalých zdravotních následků, zásahů do osobnostních práv a práva na soukromí, nebo reparace nároků pozůstalosti.

„Poslední dva roky jsme s kolegou Petrem Novákem intenzivně pracovali na metodice, která by pomohla odstranit nejednotnost a nepředvídatelnost v rozhodování soudů v oblasti odškodňování za nemajetkovou újmu,“ uvádí Pavel Tůma, partner poradenské společnosti APOGEO.

Rozhodovací praxe českých soudů v této oblasti podle něj není sjednocená a předvídatelná ani čtyři roky poté, co začal platit nový Občanský zákoník.

„S ohledem na absenci ekonomicky zdůvodnitelného, racionálního a zpětně přezkoumatelného postupu posuzují soudy tyto záležitosti v kontextu minulých judikátů a obecných zásad slušnosti,“ vysvětluje Tůma.
Náklady řízení jsou přitom vysoké, většinu z nich je navíc třeba uhradit hned na počátku. Nejedná se jen o právní zastoupení, ale také o soudní poplatek, který zpravidla činí 5 % z požadované částky. Délka soudního řízení se pak pohybuje zhruba mezi jedním a půl rokem až třemi lety.

Někdy se poškození domohou spravedlnosti až u Nejvyššího soudu ČR, případě až u Ústavního soudu – tedy ještě o několik let psychického vypětí a několik proinvestovaných desítek tisíc později.
V konečném důsledku se proto až dosud pro soudní obranu rozhodovalo velmi jen málo poškozených. To by nynější rozhodnutí ministryně spravedlnosti mělo změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPSV: Vláda přijala návrh ministryně Jany Maláčové na zvýšení životního a existenčního minima

20:27 MPSV: Vláda přijala návrh ministryně Jany Maláčové na zvýšení životního a existenčního minima

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) prosadila nařízení vlády, kterým se od 1. du…