Miliony druhů hub najdeme na všech kontinentech, na souši i ve vodě. Uceleným způsobem nyní jejich výskyt zmapovali vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR (ZDE). Na základě tisíců získaných vzorků sestavili unikátní online atlas rozšíření hub na Zemi (ZDE). Databáze může v budoucnu sloužit jako podklad pro analýzu vlivu klimatu na rozšiřování těchto živých organismů.
Na světě žijí podle odhadů výzkumníků až čtyři miliony druhů hub. Jeden gram půdy tak může obsahovat i stovky odlišných populací. Jejich rozmanitost nám ale zůstávala dlouho utajená. Doslova revoluci v jejich poznávání přineslo až zavedení molekulární detekce organismů, a především moderních metod masivního paralelního sekvenování. Při nich se k určování konkrétních druhů využívá DNA získané ze studovaného vzorku. Díky těmto postupům se výzkumníkům daří rozpoznávat řadu nových druhů hub, a to od arktických oblastí až po tropy.
Najít svoji houbu
Právě nově dosažené objevy inspirovaly vědce z Mikrobiologického ústavu AV ČR k vytvoření unikátního souboru složení houbových společenstev všech suchozemských oblastí Země. Databáze GlobalFungi (ZDE), přístupná nově i veřejnosti, obsahuje přes 20 tisíc vzorků a více než 650 milionů pozorování jednotlivých druhů hub publikovaných ve více než 200 studiích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva