AVČR: Pět nositelů Nobelovy ceny přijede do Prahy na fyzikální konferenci

16.07.2019 21:01

Jen málokterá přehlídka se může pochlubit tak výjimečnými hosty. Do Prahy v polovině července přijede pět laureátů Nobelovy ceny za fyziku, aby se potkali na mezinárodní konferenci nazvané Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky. Akci, jejíž součástí jsou přednášky nobelistů pro veřejnost, pořádá Fyzikální ústav Akademie věd ČR.

AVČR: Pět nositelů Nobelovy ceny přijede do Prahy na fyzikální konferenci
Foto: pixabay.cz
Popisek: Levitace, ilustrační foto.
reklama

Bude tu rodák z německého Heidelbergu Wolfgang Ketterle (nar. 1957), který působí na Massachusettském technologickém institutu a nejvýznačnější vědecké ocenění získal v roce 2001. Dlouhodobě se zabývá výzkumem chlazení atomů na teploty blízké absolutní nule.

Dalším hostem bude americký vědec William Phillips (nar. 1948), který Nobelovu cenu za fyziku získal v roce 1997 „za rozvoj metod ochlazování a záchytu atomů pomocí laserového světla“. Třetí hvězdou je Rainer Weiss (nar. 1932), který Nobelovu cenu obdržel v roce 2017 za první přímé pozorování gravitačních vln. Nobelistou z roku 1999 je nizozemský vědec Geraldus 't Hooft (nar. 1946), který pracoval v CERNu a nyní působí na univerzitě v Utrechtu, či německý fyzik Theodor Hänsch (nar. 1941), který má Nobelovu cenu od roku 2005 a vede Max Planckův institut pro kvantovou optiku.

Sympozia se zúčastní i legendární průkopník kvantové optiky a fyziky laserů Marlan Scully, kterému je konference věnována.

Jak propojit hudbu s fyzikou

Společně s nobelisty vystoupí na konferenci, která se bude konat od 15. do 20. července na různých místech v Praze, na 160 špičkových vědců z prestižních světových pracovišť. Na programu mají odborné přednášky a panelové diskuse, speciální sekce se v sobotu 20. července zaměří na výročí 50 let prvního přistání člověka na Měsíci a historii projektu Apollo. Podstatnou součástí konference jsou přednášky pro veřejnost, které povedou nobelisté William Phillips (úterý) a Rainer Weisss s Wolfgangem Ketterlem (středa).

„Tradice pro veřejnost srozumitelných a atraktivních přednášek světově uznávaných odborníků je zejména v západním světě velmi silná. Akademie věd se k ní hlásí,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Organizátoři přitom mysleli i na kulturní program – ostatně řada fyziků má úzký vztah k umění, především k hudbě. Součástí konference tak budou koncerty klasické hudby s předními českými interprety. Jeden z koncertů se bude konat v katedrále svatého Víta, kde zazní i varhanní improvizace na Dvořákovu Novosvětskou v podání Přemysla Kšici.

Rozvoj nanotechnologií a počítačů

Cílem konference je shromáždit v Praze přední světové odborníky z různy´ch oborů fyziky (pevny´ch látek, kvantové optiky, fyziky kvantovy´ch počítačů a informace, jaderné fyziky a biofyziky), kteří se zaby´vají studiem maly´ch systémů jak v teorii, tak v praxi. V programovém vy´boru konference (Scientific Committee) pracují jedni z nejlepších odborníků v dany´ch oblastech vy´zkumu na světě včetně šesti nositelů Nobelovy ceny. Konference se bude zaby´vat nejen čistě fyzikálními problémy, ale i řadou aspektů biologicky´ch systémů, jako jsou například molekulární motory. Studium těchto systémů souvisí se současny´m mimořádny´m rozvojem nanotechnologií a počítačů.

Vstup na veřejné akce je zdarma, nutná předchozí registrace: zde.

Veřejné přednášky a koncerty konference

  • 16. července 2019, hotel Pyramida, 19:00 – veřejná přednáška „Time, Einstein and the coolest stuff in the universe“ nositele Nobelovy ceny za fyziku profesora Williama Phillipse. Následuje koncert klasické hudby, na kterém vystoupí sdružení Prague Brass Soloists, Luboš Hucek, Josef Kšica a Jan Thuri.
  • 17. července 2019, Národní dům na Vinohradech, 17:00 – veřejné přednášky nositelů Nobelovy ceny za fyziku: přednáška profesora Rainera Weisse „The beginnings of gravitational wave astronomy“, přednáška profesora Wolfganga Ketterleho „Cooling close to absolute zero temperature: A recipe for discoveries“. Následuje koncert klasické hudby, na kterém vystoupí komorní orchestr Praga Camerata, Luboš Hucek, Miroslav Kejmar, Josef Kšica, Jan Thuri a Tomáš Víšek.
  • 18. července 2019, katedrála sv. Víta, 20:00 – koncert klasické hudby: vystoupí Miroslav Kejmar, Josef Kšica a Přemysl Kšica.
  • 19. července 2019, bazilika Nanebevzetí P. Marie ve Strahovském klášteře, 21:00 – koncert klasické hudby: vystoupí Tomáš Jindra, Miroslav Kejmar, Josef Kšica, Marek Stříteský a Jan Thuri.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Počet členů Sdružení místních samospráv ČR překročil 2000

11:56 Počet členů Sdružení místních samospráv ČR překročil 2000

Sdružení místních samospráv ČR překročilo hranici 2000 členů. 2001. členem se stala středočeská obec…