AVZ: Nový zákon o veřejných zakázkách by měl lépe upravovat problematiku zadávání víceprací

25.06.2014 14:02

Asociace pro veřejné zakázky (AVZ) dne 19. června 2014 uspořádala odbornou konferenci věnovanou zejména přípravě nového zákona o veřejných zakázkách.

AVZ: Nový zákon o veřejných zakázkách by měl lépe upravovat problematiku zadávání víceprací
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Z odborných příspěvků a z panelové diskuze mj. vyplynulo, že nová právní úprava zákona o veřejných zakázkách (ZVZ) by měla stanovovat jednoznačná pravidla pro zadávání víceprací, která by umožnila v co největší míře využít možností daných novými zadávacími směrnicemi EU. Nové zadávací směrnice musí ČR transponovat do svého právního řádu nejpozději do 17. dubna 2016. V současné době se řada zadavatelů potýká s nutností zadat vícepráce, resp. dodatečné stavební práce, které nebyly obsaženy v původní projektové dokumentaci. Přitom jsou často postaveni před nelehkou volbu správného postupu, aby nedošlo k porušení ZVZ s rizikem sankcí ze strany ÚOHS, případně k vrácení dotace z EU, byla-li veřejná zakázka financována z evropských fondů.

Problematický je při zadávání víceprací zejména celkový limit 20 % z ceny veřejné zakázky pro všechny vícepráce oproti 50% limitu pro každou zadávanou vícepráci, jak upravují nové směrnice EU. Dle vyjádření předsedy AVZ, Mgr. Tomáše Machurka, by se při přípravě nového ZVZ nemělo v zájmu zachování cíle vytvořit účelná zadávací pravidla opomenout zasadit tyto do širších souvislostí našeho právního rámce, zejména do souvislosti s ustanoveními a interpretací nového občanského zákoníku účinného od 1. 1. 2014. Toto se týká nejen možných následných změn již dříve uzavřených smluv, ale též zpřesnění postupů a institutů, které dosud ZVZ výslovně neupravuje. Mezi takové dosud neupravené jevy patří například i institut zpětvzetí nabídky uchazečem v průběhu zadávacího řízení, u něhož není ani jednoznačně zřejmé, zda je s ohledem na platné znění ZVZ a ustanovení nového občanského zákoníku vůbec možné, přesto k němu v průběhu zadávacích řízení nezřídka dochází, uzavírá Mgr. Tomáš Machurek, předseda AVZ.  

Na konferenci AVZ vystoupili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a ÚOHS, jakož i odborníci z řad poradenských společností a advokátních kanceláří.

AVZ pravidelně pořádá každý rok dvě konference. Další dvoudenní konference se uskuteční ve dnech 9. a 10. října v hotelu Tereziánský dvůr v Hradci Králové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal šest zákonů

20:32 Hrad: Prezident republiky podepsal šest zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 30. října 2020 těchto šest zákonů: