Agentura ochrany přírody a krajiny: Do oblasti Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka

14.04.2018 20:42 | Zprávy

Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Beskydy.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Do oblasti Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Výskyt tří vlků byl potvrzen fotopastmi i stopováním opakovaně během celé zimy. Vzácněji se jednotliví vlci objevili také v severní části Moravskoslezských Beskyd a ve Slezských Beskydech. Fotopasti také odhalily, že v Beskydech a v Javorníkách žije minimálně jedenáct dospělých rysů a pět koťat a jeden medvěd.

Výskyt šelem potvrdilo také tradiční mapování velkých šelem v CHKO Beskydy, které letos proběhlo po čtyřiatřicáté. Akci organizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy a zúčastnilo se jí cca 55 mapovatelů. Ti procházeli kromě CHKO také navazující území (Jablunkovské mezihoří, Slezské Beskydy, Vizovické vrchy a Bílé Karpaty). K monitoringu se ve stejný termín přidala také Správa CHKO Kysuce spolu s o.z. Karpatská divočina se zhruba 50 účastníky. Poznatky z terénu byly doplněny o záznamy z fotopastí, které má k dispozici Hnutí DUHA.

„Díky intenzivnímu celoročnímu monitoringu velkých šelem jsme měli informace o pohybu vlčice v Javorníkách celý loňský rok. Na podzim se k vlčici přidali další dva dospělí jedinci a nyní tvoří malou tříčlennou smečku, která se pohybuje po celých Javorníkách od Makova na Slovensku až po Pulčín na Moravě. I v následujících měsících budeme pohyb vlků podrobně sledovat. Uvítáme také poznatky o pohybu vlků i dalších velkých šelem od veřejnosti na e-mail stopy@selmy.cz,“ říká Michal Bojda, terénní pracovník Hnutí DUHA.

„Zistenie obsadenosti územia vlčou populáciou na rozhraní Slovenska, Českej republiky a Poľska má nesmierny význam v ochrane a distribúcii druhu. Tento nečakane pozitívny trend majú na svedomí zrejme tri dôvody. Jedným je celoročná ochrana vlka na väčšine územia v pôsobnosti Správy CHKO Kysuce. Druhým zrejme to, že v poľovnej sezóne 2017/2018 nebol legálne ulovený žiaden vlk v územnej pôsobnosti Správy CHKO Kysuce a ani v priľahlých veľkoplošných chránených územiach (NP Malá Fatra a CHKO Horná Orava). Tretím dôvodom je, že na území Poľska a Českej republiky je vlk celoročne chránený. Okrem iného vítame predačný potenciál vlka, ktorého efektivita a význam sú nepopierateľné pri regulácii premnoženej raticovej zveri, čo v súčasnosti, kedy sa „africký mor ošípaných“ (AMO) objavil i neďaleko na Morave, nadobúda úplne iný rozmer,“ vysvětluje Peter Drengubiak, zoolog ze správy CHKO Kysuce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Výskyt svrabu v ČR narůstá

22:08 Ministerstvo zdravotnictví: Výskyt svrabu v ČR narůstá

Od začátku roku do 30. června 2025 bylo v České republice zaznamenáno 5021 případů svrabu.