Agentura ochrany přírody a krajiny: Sysli z Radouče se stěhují na jižní Moravu

22.07.2021 11:28

Čtyři desítky syslů se dnes stěhovaly z mladoboleslavské Radouče do Velkých Pavlovic, aby posílily zdejší kolonii, která v posledních dvou letech zřejmě kvůli dlouhodobé nepřízni počasí a přívalovým dešťům zaznamenala obrovský početní pokles – z původních stovek syslů zde přežívají již pouze jednotlivci. Na dovezené sysly čeká rozmanitá krajina se sady, vinohrady, zahrádkami. Akce je součástí záchranného programu pro sysla obecného [1], který koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Sysli z Radouče se stěhují na jižní Moravu
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené, a tedy nejvíce chráněné druhy české přírody. V minulosti ho lidé pronásledovali a cíleně hubili jako zemědělského škůdce. Počty syslů klesaly také kvůli změnám v hospodaření v krajině. Ubylo tak míst, která by mohl samovolně osídlit. Sysla to dovedlo až na pokraj vyhubení,“ říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Velké Pavlovice dlouhodobě patřily mezi místa s nejpočetnějším výskytem sysla v ČR. Bohužel kvůli geografické izolaci jednotlivých lokalit už nedochází k přirozené výměně zvířat tak, jako tomu bylo kdysi. Pokud kolonii zasáhne například silný přívalový déšť, který sysly zdecimuje, šance na samovolnou obnovu je téměř nulová. Mladoboleslavská zvířata zároveň vnesou mezi zbývající sysly ve Velkých Pavlovicích novou krev. To znamená, že dojde ke zvýšení genetické variability a podpoří se tím další zdravý vývoj celé kolonie. Přesun syslů také odlehčí domovské kolonii na Radouči v Mladé Boleslavi,“ říká Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu.

Evropsky významná lokalita Radouč je jedním ze 42 známých míst v České republice, kde tento kriticky ohrožený hlodavec žije. Od ostatních se ale liší. Navazuje totiž na městské sídliště a s oblibou sem chodí lidé na procházky. Většinou neodolají a sysly krmí. Ti pak ztrácejí svou přirozenou plachost i ostražitost a snáz je může ulovit třeba kočka nebo dravý pták.

„Počty syslů na mladoboleslavské Radouči se rok co rok zvyšují. Pokaždé skoro dvojnásobně. Vloni jsme odhadovali, že zde žije asi 1500 zvířat. Přitom v roce 2018 to byly asi jen tři stovky. Na našem území je to nyní největší kolonie tohoto kriticky ohroženého hlodavce,“ říká Tereza Brzobohatá.

K tak mimořádnému nárůstu přispívá vhodná péče o území. Zajišťují ji AOPK ČR, Magistrát statutárního města Mladá Boleslav, Krajský úřad Středočeského kraje a také dobrovolníci z místní organizace Českého svazu ochránců přírody. „Důležitý je nízký trávník, aby měli sysli přehled o okolí. Počty syslů zde ale rostou také kvůli přikrmování návštěvníky Radouče. To však syslům zhoršuje fyzickou kondici, ztrácejí také ostražitost.  Navíc zbytky potravy, která je často pro sysly zcela nevhodná, lákají potkany. Sysli jsou schopni si svou potravu najít sami,“ doplňuje Tereza Brzobohatá.

AOPK ČR ve spolupráci s ČSOP letos v létě na Radouči pilotně zahájila informační a strážní službu. Její členové zde budou o víkendových dnech procházet a seznamovat návštěvníky se záchranným programem sysla obecného a upozorňovat na problémy spojené s krmením syslů.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM odvedl do státní pokladny přes tři čtvrtě milionu korun

22:11 ÚZSVM odvedl do státní pokladny přes tři čtvrtě milionu korun

ÚZSVM v Prachaticích získal z odúmrti finanční prostředky ve výši 764 000 korun a rodinný dům v cent…