Agentura ochrany přírody a krajiny: V galerii Zbečno začíná zítra výstava o vlcích

06.12.2019 17:56

Vlk má svoje místo v přírodě i v naší kultuře. Vzbuzuje respekt a obdiv, někdy ale i obavy. Lidé jej nemilosrdně pronásledovali, nyní se k nám po více než sto letech začíná vracet. Zkušenosti z okolních států ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy.

Agentura ochrany přírody a krajiny: V galerii Zbečno začíná zítra výstava o vlcích
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

V Galerii Zbečno (Zbečno č. 5) se návštěvníkům na 16 panelech tento chráněný živočich představí. Fotografie doprovázejí i snímky dalších živočichů, které v přírodě zachytily fotopasti. Výstavu pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Křivoklátsko. Slavnostně ji zahájí v sobotu 7.12. v 10:00 Přemysl Rabas, senátor a ředitel ZOO Dvůr Králové. Výstava potrvá do konce února 2020.

„Na Křivoklátsku vlky zatím nemáme, ale rádi bychom s těmito zajímavými tvory náštěvníky galerie blíže seznámili. Ukazuje se totiž, že lidé mají často o vlcích zažité představy, které ne vždy odpovídají skutečnosti a které v lidech vzbuzují obavy. Například si vlka spojují výhradně s hlubokými, neobydlenými hvozdy a pak je zprávy o jejich výskytu v blízkosti osídlení mohou znepokojit,“ vysvětluje Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště střední Čechy. 

Vlk je ve skutečnosti velmi přizpůsobivý a dokáže žít i v kulturní a člověkem obhospodařované krajině, pokud má dostatek potravy a klidu na odchov mláďat. Může přicházet i blíže k vesnicím a obydlím, neboť jeho teritorium na ně často bezprostředně navazuje. Přesto si zachovává plachost a střetům s člověkem se vyhýbá. To potvrzuje například i smečka na Ralsku, která se zde letos rozmnožila šestým rokem po sobě, a i přes intenzivní turistický ruch a vysokou hustotu osídlení jsou zde setkání s vlkem ojedinělá.

„Chceme pomocí výstavy předat veřejnosti základní informace o vlcích. Že to jsou velmi inteligentní zvířata s propracovanou komunikací, že žijí ve smečkách a její členové o sebe navzájem pečují, že se při lovu orientují na divoce žijící kopytníky. Že mohou také napadnout nezabezpečená domácí zvířata, a jakou roli zde hrají preventivní opatření na ochranu stád,“ doplňuje Jaroslav Obermajer.

Nedostatečně zabezpečená domácí zvířata mohou vlci napadnout. Návrat této šelmy do oblastí, kde se desítky let nevyskytovala, a ochrana stád nebyla nutná, tak s sebou přináší i konflikty. Do naší krajiny však patří vlci i hospodářská zvířata, která pasením pomáhají zachovávat mnoho cenných míst.

Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila tzv. Program péče o vlka, který se zaměřuje na minimalizaci konfliktů spojených s návratem vlka do naší krajiny. Představuje koncepční přístup k ochraně této velké šelmy a soustředí se na to, jak mají chovatelé hospodářských zvířat svá stáda chránit a s jakou pomocí státu, ať již jde o podporu zabezpečení stád nebo systém vyplácení náhrad škod, mohou počítat. Stanoví také postup v případech, kdy se vlci chovají nestandardně. Návrh Programu péče byl projednán s různými dotčenými skupinami, například s myslivci či svazy chovatelů. Nyní jej projednávají ministerstva životního prostředí a zemědělství.

Podrobnější informace o vlcích jsou k dispozici ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Mezi Frymburkem a Lipnem je 22 kilometrů strojově upravených běžkařských tratí

22:49 Turistický spolek Lipenska: Mezi Frymburkem a Lipnem je 22 kilometrů strojově upravených běžkařských tratí

Celkem 22 kilometrů upravených tratí čeká na milovníky běžeckého lyžování v okolí městyse Frymburk n…