Agentura ochrany přírody a krajiny: Zase o trochu více vody zadržujeme v CHKO Brdy

28.10.2020 21:38

Na loukách u Dolejšího Padrťského rybníka se zlepší ekologický stav území.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Zase o trochu více vody zadržujeme v CHKO Brdy
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Agentura ochrana přírody a krajiny ČR totiž financovala  jedno z navrhovaných opatření doporučených na základě studie: Zvýšení retenční schopnosti pramenné oblasti CHKO Brdy – Klabava. Zdrojem finací byl Program péče o krajinu, práce provedly Vojenské lesy a statky, s.p.

Louky v okolí Padrťských rybníků  byly v minulosti nevhodně odvodněny. Podél silnice od hráze Dolejšího Padrťského rybníka k Hořejšímu byl vytvořen, místy i několik metrů hluboký, odvodňovací příkop, který je dle legislativy i potokem. Aby došlo k zpřírodnění tohoto místa a k zpomalení odtoku vody, byly po dohodě s vlastníkem přilehlých pozemků provedeny zemní práce. Ty si kladou za cíl především zpomalit odtok vody a vytvořit nové biotopy pro rozmnožování obojživelníků a na vodu vázaných bezobratlých. Rozvlněním příkopu a tvorbou tůní zpomalíme odtok vody z území. Vrátíme vodu zdejším loukám a vytvoříme nové cenné biotopy. To ocení mezi jinými například kosatce sibiřské, řada zástupců vodního hmyzu a brouků nebo obojživelníci.

Některé potoky v Brdech byly nepřirozeně zahloubeny a místy násilně narovnány, aby fungovaly jako meliorace k odvodu nadbytečné vody. S ohledem na změnu využití území již tento požadavek není aktuální. Na území CHKO Brdy je snaha obnovit přirozená stanoviště s cílem zvýšit retenční schopnosti a ekologické hodnoty krajiny. Toto opatření je jednou z prvních vlaštovek, která tyto chyby napravuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasičský záchranný sbor: Hasiči si připomínají své americké kolegy, kteří zahynuli po teroristických útocích 11. září 2001

15:13 Hasičský záchranný sbor: Hasiči si připomínají své americké kolegy, kteří zahynuli po teroristických útocích 11. září 2001

11. září jsme si připomněli 20 let od události, jež prakticky změnila svět.