Agentura pro sociální začleňování v Olomouci představila výsledky hodnocení své činnosti a zajímavé praxe v sociálním začleňování

6. 12. 2015 7:31

Odbor (Agentura) pro sociální začleňování ÚV ČR, který spadá do gesce min.Dienstbiera, je ve své činnosti velmi komplexní a v některých obcích přispěl ke změně myšlení místních aktérů o tématu sociálního začleňování. Měl by se však ve své činnosti více zaměřit na zapojování lidí, kterých se sociální vyloučení týká, i na podporování intenzivnějšího kontaktu obyvatel vyloučených lokalit s jejich okolím.

Agentura pro sociální začleňování v Olomouci představila výsledky hodnocení své činnosti a zajímavé praxe v sociálním začleňování
Foto: Agentura pro sociální začleňování
Popisek: Agentura pro sociální začleňování, logo.
reklama

To jsou jedny z hlavních závěrů evaluace činnosti vládní agentury v 18 obcích a městech. Agentura výsledky hodnocení představila na dnešní konferenci v Olomouci pořádané u příležitosti ukončení tříletého projektu, z něhož byla převážně financována její činnost. Představila zde i zajímavé praxe z oblasti sociálního začleňování z moravských měst a obcí.

Organizace i jednotliví výzkumníci, kteří uspěli ve výběrových řízeních veřejné zakázky vypracovali hodnotící studie působení Agentury pro 18 obcí a měst, se kterými Agentura spolupracovala v letech 2010-2014 (v uvedeném tříletém projektu, tak probíhala spolupráce s nimi buď po celé tři roky nebo alespoň dva). Šlo o tato města: Bílina, Bruntál, Havířov, Jáchymov, Jirkov, Kutná Hora, Obrnice, Trmice, Teplá a Toužim, Děčín, Hodonín, Kadaň, Kolín, Krupka, Mělník, Sokolov, Vejprty, Větřní.

Z těchto zpráv vznikl souhrn, který uvádí hlavní společné rysy fungování Agentury. Evaluátoři tak například uvádí, že Agentura je ve svém přístupu k problematice sociálního vyloučení velmi komplexní. „Za významný dopad působení Agentury považujeme zejména to, že v některých obcích nebo oblastech podpory přispěla ke změně myšlení místních aktérů o tématu sociálního začleňování. (...) Agentura také jasně artikuluje klíčovost partnerství pro řešení sociálního začleňování. Proto je až paradoxní, že slabou stránkou je právě nezapojení lidí, kterých se to týká, včetně velmi malého důrazu na podporu kontaktu obyvatel sociálně vyloučených lokalit a jejího okolí," stojí v souhrnu z evaluací.

Všechny evaluační zprávy byly vypracovány od března do června tohoto roku a budou přístupné veřejnosti na webové stránce www.socialni-zaclenovani.cz

Agentura na dnešní konferenci představila i několik zajímavých aktivit v oblasti sociálního začleňování, které se odehrály ve městech a obcích, s nimiž spolupracuje. Šlo například o využití komunitní práce a zapojení obyvatel vyloučených lokalit v Bruntále, o zkušenosti s veřejně prospěšnými pracemi v Městské knihovně v Poličce o ucelený vzdělávacích aktivit v Krnově (síť doučovacích klubů, podpora škol) nebo o aktivity na podporu regionálního rozvoje na Osoblažsku.


Agentura pro sociální začleňování je vládní nástroj pro řešení sociálního začleňování a spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera.. Pomáhá obcím a městům při mapování a detailním poznávání problémů sociálně vyloučených lokalit a jejich obyvatel, při přípravě a nastavování dlouhodobějších procesů pro jejich řešení a při získávání financí na tyto postupy. Aktuálně Agentura působí ve 34 obcích a městech. Města a obce se zájmem o spolupráci s Agenturou se nyní hlásit do výběrového řízení. Pokud budou vybrány, Agentura s nimi začne spolupracovat od ledna 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů

18:01 MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů

Získat úvěr na projekty v kontextu s energetickými úsporami bude jednodušší. Ministerstvo průmyslu a…