Agrární komora: Výskyt ptačí chřipky v České republice je závažný, ale plně pod kontrolou

11.01.2017 13:36 | Zprávy

Agrární komora České republiky společně s Českomoravskou drůbežářskou unií pečlivě monitoruje situaci vyvolanou výskytem ptačí chřipky na území České republiky, lokalizovanou momentálně v pěti ohniscích v drobnochovech na Jižní Moravě a ve Středočeském kraji.

Agrární komora: Výskyt ptačí chřipky v České republice je závažný, ale plně pod kontrolou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto

Výskyt vysoce patogenního kmene aviární influenzy byl na našem území zaznamenán po deseti letech a vzhledem k situaci v Evropské unii a prokázání v okolních zemích jej šlo předpokládat. Z tohoto důvodu jsme v úzkém a bezprostředním kontaktu se Státní veterinární správou i se všemi významnými producenty drůbežího masa a vajec v České republice tak, aby došlo k maximální prevenci, eliminaci rizik a tedy případných ekonomických škod.

Dosavadní postup Státní veterinární správy hodnotíme jako vysoce profesionální s věcným přístupem, komunikací na úrovni krajů, místních samospráv, s Policií ČR a HZS ČR a dalšími subjekty včetně všech drobných, malých či zájmových chovů a tedy plně v souladu se závažností nákazové situace. Likvidace drůbeže v ochranných pásmech vyplývá z příslušné legislativy, která zahrnuje přísná a přesně daná pravidla, včetně omezení kontaktu zvířat s volně žijícím ptactvem a zamezení kontaminace krmiva a vody. Za chované kusy bude poskytnuta náhrada nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s pravidly k řešení nebezpečných nákaz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…