Akademie věd ČR: Portál Laboratoře proti koronaviru pomůže v boji proti pandemii covid-19

05.04.2020 16:51

Akademie věd ČR spouští webový portál na pomoc diagnostickým laboratořím, které testují vzorky na přítomnost koronaviru. Tyto laboratoře propojuje s dobrovolníky – vysokoškolskými studenty biologických oborů či výzkumníky, kteří nabízejí pomoc v boji proti pandemii covid-19.

Akademie věd ČR: Portál Laboratoře proti koronaviru pomůže v boji proti pandemii covid-19
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR
reklama

Webová platforma znázorňuje na mapě České republiky 72 laboratoří (jejich počet přitom stále roste), které jsou registrovány u Státního zdravotního ústavu – ať už jde o nemocnice, pracoviště Akademie věd ČR, univerzity či soukromé laboratoře.

„Podobně jako medici z vyšších ročníků lékařských fakult chodí pomáhat do nemocnic, nám se nabízejí studenti a absolventi molekulární biologie či vědečtí kolegové, kteří chtějí pomoci v diagnostických laboratořích,“ vysvětluje Julius Lukeš z Parazitologického ústavu BC AV ČR (ZDE). Právě on přišel s tímto nápadem, protože měl zkušenosti s testováním z vlastního pracoviště.

Laboratoře Biologického centra AV ČR (ZDE) začaly testovat vzorky z jihočeských nemocnic v ostrém provozu 23. března 2020 a provádějí okolo 100 diagnostických testů denně. Zavedení nové praxe v tak krátkém čase bylo pro českobudějovické parazitology organizačně náročné. Zároveň ale přineslo bezprostřední vlnu solidarity a kolegiality od zdejších vědců a studentů, kteří nabídli pomocnou ruku.

„Díky tomu, že jsme v těsném spojení s dalšími pracovišti Akademie věd a s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity, která se již také aktivně zapojila do testování, máme dobrovolníků dostatek. V jiných městech nebo třeba v místní nemocnici je však situace podstatně horší. Právě proto potřebujeme nasměrovat dobrovolníky tam, kde mají laboratoře personální nedostatek,“ pokračuje Julius Lukeš.

Webový portál, který připravilo Středisko společných činností AV ČR (ZDE), shromažďuje informace z diagnostických laboratoří ze všech krajů České republiky. Jeho obsah se bude postupně plnit podle toho, jak budou přibývat jednotlivé laboratoře. Ukáže, kde jsou vítané dobrovolnické posily a kam/komu se mohou hlásit. Dobrovolnické pozice jsou rozděleny do dvou typů podle toho, jaké dovednosti a zkušenosti musí pracovník mít, aby mohl vykonávat konkrétní laboratorní činnosti.

Portál Laboratoře proti koronaviru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Liberec bude mít nového zřizovatele

22:33 Zoo Liberec bude mít nového zřizovatele

Zoo a botanická zahrada pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci. Výměnu odsouhlasili krajští i měst…