Zájem o tradiční lidovou architekturu neustále roste. Poutá pozornost odborníků i laické veřejnosti. Dokládá to i výstava Papírová ves představující bohaté dokumentační sbírky, které dnes můžeme využít k?poznání tradičního stavitelství i v?kombinaci s?nejmodernější počítačovou technikou. Návštěvníky zavede na venkov 17. až 19. století, a to prostřednictvím fotografií, plánů či kreseb. Mnohé ze zaznamenaných venkovských staveb jsou velmi unikátní a často i zničené.
„Výstava se zaměřuje především na staré i soudobé způsoby dokumentace lidových staveb v terénu. Od fotografování na skleněné desky a náčrtky do skicářů v 19. století až po laserové skenování v dnešní době,“ říká jeden z autorů, Jiří Woitsch z Etnologického ústavu AV ČR. Kromě desítek 2D vyobrazení si návštěvníci mohou prohlédnout také pět historických dřevěných modelů a dvě stavby zhotovené prostřednictvím 3D tisku. „Na naší výstavě je skvělé, že návštěvníci můžou porovnat modely lidového stavitelství, které vznikaly před sto a více lety ze dřeva a papíru, s těmi současnými vytvořenými pomocí 3D tisku,“ dodává autor.
V Papírové vsi lidé poznají různé typy tradiční venkovské architektury. Nechybí lomenice, tedy prkenné štíty severočeských chalup, k vidění je také výstavní dědina z Národopisné výstavy českoslovanské, dále pak roubenky z Valašska či žudro. „Pod tímto trochu tajemným termínem se skrývá klenutý přístavek používaný u vchodů lidových domů na Slovácku,“ vysvětluje Jiří Woitsch.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva