Akademie věd: Škola českého jazyka a literatury pro pedagogy

19.10.2017 21:42 | Zprávy

Víte, co je „storola“ či „ďerek“? Nebo „peršeť“ či „pelno“, „štrucla“ nebo „sállo“? A pokud správně odvětíte, že přece stodola a dědek, pršet, plno a sádlo, víte, kde tato slova nejspíš uslyšíte? A kde vám řeknou „rynka“ místo ruka, „merfán“ místo „modřín“ či srozumitelné, ale přece jen nezvykle znějící „bratrovo holka“ a „sestřino kluk“, „blato“, „čepica“ a „kožuch“?

Akademie věd: Škola českého jazyka a literatury pro pedagogy
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo

Podobné otázky a samozřejmě i odpovědi slyšeli účastníci letošní Školy českého jazyka a literatury pro pedagogy, která se konala od 16. do 18. října. Uspořádal ji Ústav pro jazyk český ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu a Střediskem společných činností Akademie věd ČR.

Velký zájem a vlnu veselí vyvolala především přednáška, kterou její autorky dr. Hana Konečná a dr. Martina Ireinová z brněnského pracoviště Ústavu pro jazyk český AV ČR nazvaly Nářečí českého národního jazyka. Pozornému a pobavenému publiku představily jednotlivá nářečí (odborně je definovaly jako územně vymezený útvar národního jazyka, který má svoje rysy hláskoslovné, tvaroslovné a výslovnostní), jejich územní rozrůznění, rozdělení na základní skupiny a podskupiny a prozradily i to, že k nářečnímu rozrůznění došlo v průběhu 14. až 16. století, kdy se objevily různé hláskové změny, a že dnes jsou nejzachovalejší nářečí na východ od Olomouce.

Nářečí dříve a nyní

Největší pozornost vyvolaly konkrétní ukázky: obě badatelky písmem i ve zvukovém záznamu představovaly mluvčí hovořící různými dialekty, jimž málokdo z nadšených posluchačů plně porozuměl. Připomněly navíc, že výsledky rozsáhlého přímého výzkumu českých nářečí a běžné mluvy, který provedli pracovníci dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR v Praze a v Brně, byly shrnuty do pěti svazků Českého jazykového atlasu, jehož elektronickou verzi najdou zájemci i na internetových stránkách zmíněného ústavu. Se stručným shrnutím se můžeme seznámit i v brožuře Nářečí dříve a nyní s podtitulem Český jazykový atlas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Ministryně vyznamenala tři desítky osobností in memoriam za boj proti nacismu

16:13 Ministerstvo obrany: Ministryně vyznamenala tři desítky osobností in memoriam za boj proti nacismu

Za mimořádné činy v boji proti nacistickým okupantům ministryně obrany vyznamenala in memoriam tři d…