Akademie věd: Světové „vodíkové“ finále poprvé v Praze

01.06.2019 19:24

Finále celosvětové středoškolské soutěže Horizon Grand Prix se letos uskuteční na festivalu Veletrh vědy, který ve dnech 6.–8. června 2019 pořádá Akademie věd ČR v PVA EXPO Praha. Závodů autíček na vodík se po celém světě účastní přes 200 středoškolských týmů. Dvě desítky nejlepších se utkají o titul světového šampiona. Českou republiku reprezentují studenti Střední průmyslové školy dopravní Motol a Střední odborné školy Třineckých železáren.

Akademie věd: Světové „vodíkové“ finále poprvé v Praze
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Studentské týmy se během pátého ročníku Horizon Grand Prix několik měsíců věnují obnovitelným zdrojům. Chtějí totiž navrhnout vlastní model auta na vodík, a nabídnout tak praktické řešení problémů, které jsou spojeny se změnou klimat

Model auta na vodík na první pohled vypadá jako běžné autíčko na dálkové ovládání. Liší se ale vodíkovým palivovým článkem a svým dojezdem. Inovační úpravy jsou plně v rukou školních týmů, jež vedou jejich učitelé. Program navíc propojuje školy s průmyslovými společnostmi, které pracují na bezemisních technologiích. Studenti tak poznávají současný průmysl a kariérní možnosti a zároveň se seznamují s praktickými možnostmi obnovitelných zdrojů a technologickými trendy.

Šestihodinový závod, jehož cílem je ujet co nejvíce kol na závodní dráze, důkladně prověří, který z dvou desítek nominovaných týmů závodní auto zkonstruoval nejlépe. Časová náročnost závodu přitom ukáže, jaké jsou výhody vodíku. Zatímco se samotnou baterií dokáží auta na dálkové ovládání jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem až hodinu.

Čeští studenti obhajují bronz

Některý tým sází na optimalizaci baterií a hmotnosti, jiný na řidičské schopnosti či aerodynamiku karoserie. Čeští studenti nebudou na startovní listině do počtu. V roce 2018 skončili na světovém finále v Chemnitzu třetí. Před nimi se umístily pouze týmy USA a Slovenska, které se pokusí obhájit titul světového šampióna i letos.

Jak náročné je pilotovat závodní autíčko se přesvědčí i návštěvníci Veletrhu vědy. Stánek společnosti Horizon nabídne kromě workshopů o výuce alternativních zdrojů energie také možnost vyzkoušet si jízdu s vodíkovým modelem. Hlavní závod odstartuje 8. června v 10:30 hod.

Finále Horizon Grand Prix se koná pod záštitou radního pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Víta Šimrala, , Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva dopravy. Kontakt: Václav Bystrianský, manažer Horizon Grand Prix, Horizon, tel: +420 778 727 010,

Facebook ZDE a ZDE

Na pátém ročníku Veletrhu vědy se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek a panelových diskusí. Čeští vědci letos představí témata, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách. Přijďte si vyzkoušet experimenty, zapojte se do workshopů a vědeckých dílen nebo nahlédněte pod ruce vědcům.
Vstup na program je zdarma. Veletrh vědy lze navštívit vždy od 10:00 do 18:00 hod. Na přednášky, vědecká představení a panelové diskuse doporučují organizátoři provést rezervace. Ty byly spuštěny se zveřejněním programu na webových stránkách ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS je druhý nejúspěšnější v Evropě v odhalování bid riggingu, říká analýza PaRR

22:20 ÚOHS je druhý nejúspěšnější v Evropě v odhalování bid riggingu, říká analýza PaRR

Podle analýzy agentury Policy and Regulatory Report, která se specializuje na poskytování zpravodajs…