Akademie věd: Vnímejte všemi smysly. Přijďte na Noc vědců, která se koná už tento pátek

29.09.2022 20:10 | Tisková zpráva

Nestačí se jen dívat a poslouchat. Zapojte také čich, chuť a hmat a objevte nové zážitky spojené s vědou tak trochu jinak. Tento pátek 30. září se uskuteční další ročník oblíbené celoevropské akce Noc vědců 2022.

Akademie věd: Vnímejte všemi smysly. Přijďte na Noc vědců, která se koná už tento pátek
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Jako tradičně se účastní i badatelé a popularizátoři vědy z pracovišť Akademie věd ČR. Zkuste například, jak voní bouřka, jak chutnají řasy nebo si zahrajte laserové šachy.

Tradice Noci vědců sahá do roku 2005. Cílem je ukázat, že je věda nejen důležitá, ale také fascinující a zábavná. Letošní téma zní Všemi smysly. Program, na kterém se podílejí vědecké a výzkumné instituce, univerzity, školy, science centra či hvězdárny a planetária, je koncipován takříkajíc pro každého. Z více než stovky míst po celé České republice si vyberou studenti, dospělí i rodiny s dětmi. Z Akademie věd ČR se tentokrát zapojí skoro dvě desítky pracovišť, a to z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Třeboně a Dolních Břežan, ale také z Drásova nebo Liběchova.

Po dvouleté covidové pauze, kdy byl program přesměrován do online světa, budou návštěvníci opět moci zakusit všechny zážitky na vlastní kůži. Přístupná budou místa, kam se obvykle běžný člověk nedostane, na zájemce čekají přednášky, workshopy, soutěže, únikové hry, divadelní nebo taneční představení, filmové projekce, ochutnávky i vědecké show. To vše zdarma. Na některé akce je ovšem nezbytná včasná registrace.

Jak voní bouřka?

V Praze mohou návštěvníci například zavítat do hlavní budovy Akademie věd ČR na Národní třídě. Poznají, jak voní bouřka a dozvědí se, proč nás ohrožují extrémní teploty anebo jak zašifrovat zprávu. Připraveno je také taneční vystoupení a interaktivní divadelní performance o zrodu parfémů. Galerie Věda a umění zve na výstavu Československo v Orientu, Orient v Československu.

Kdo se vydá od hlavního města směrem na jih, může si udělat zastávku v Dolních Břežanech, kde sídlí laserová centra HiLASE a ELI. Místní výzkumníci připravili celou plejádu atrakcí spojených – jak jinak – s lasery. Návštěvníci si mohou zahrát laserové šachy, ztratit se v laserovém bludišti nebo se prostřednictvím virtuální reality stát vědcem.

Pitva švába v Budějovicích

Ještě jižněji, v Třeboni, si centrum ALGATECH připravilo ochutnávku řas a sinic. Není třeba se ničeho bát, chlorela a spirulina jsou pro konzumaci naprosto bezpečné, užívají se totiž jako zdraví prospěšné potravinové doplňky. Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích chystá pitvu švába, interaktivní ukázky smyslových orgánů živočichů pod mikroskopem a také „slepou místnost“, jejíž návštěva zbystří hmat, čich a sluch.

V Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR v Liběchově na zvídavé návštěvníky čekají liběchovská miniprasátka, která vědcům „pomáhají“ s výzkumem léčby slepoty a hluchoty. Připravena je i rodinná hra a virtuální realita. Brněnský Ústav fyziky materiálů AV ČR chystá pátrací hru pro děti i dospělé, ve které se stanou špiony. V Biofyzikálním ústavu AV ČR si zájemci mohou vyzkoušet, jak funguje 3D tisk. Nedaleko od moravské metropole, na pracovišti v Drásově, předvedou badatelé z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, jak se využívají řasy v kosmetice, jako doplňky stravy nebo mikročističky odpadních vod.

Pokud vás zaujal výběr z chystaných akcí, podívejte se na kompletní program, který najdete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Pokračování Kukaček a Místa zločinu, nový Prušinovský i rekordní počet filmových premiér

22:11 Česká televize: Pokračování Kukaček a Místa zločinu, nový Prušinovský i rekordní počet filmových premiér

Česká televize rozběhne nový rok televizní premiérou snímku Zátopek. Hned den poté, v pondělí 2. led…