Analýza: Skupina zubařů dlouhodobě vykazuje VZP nadprůměrný počet plomb

13.08.2013 11:30

Bezmála stovka zubařů, kteří mají smlouvu s VZP, pracuje buď nápadně nekvalitně, nebo ve velkém vykazuje neodvedenou práci. Neoprávněně tak odčerpávají vysoké částky ze systému zdravotního pojištění. Jde o peníze za zubní plomby. Ukázala to dlouhodobá analýza VZP. Pojišťovna už na problém upozornila Českou stomatologickou komoru, která ji podpořila při hledání řešení.

Analýza: Skupina zubařů dlouhodobě vykazuje VZP nadprůměrný počet plomb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama

K obsáhlé analýze přistoupila VZP ve snaze o maximální hospodárnost při nakládání s prostředky veřejného zdravotního pojištění. Porovnala data za uplynulých šest let ze všech 6 156 zubních ordinací, se kterými má smlouvu. Výsledky ukázaly, že omezená skupina zubních lékařů vykazuje vysoce nadprůměrný počet plomb u každého ošetřeného klienta VZP a zároveň uvádí, že v posledních šesti letech opakovaně a pravidelně obnovovali plomby na všech ošetřovaných zubech pacientů.

Řečeno v číslech: Devadesát zubařů opakovaně šest let vykazuje, že ročně udělali každému svému ošetřenému pacientovi 4 a více plomb, zatímco průměr v České republice je méně než jedna plomba na pacienta za rok.

Ve všech případech jde o malé ordinace, kde pracuje jen jeden lékař. „Do třetiny z nich již VZP poslala své revizní pracovníky,“ uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk. Dříve to pojišťovna udělat nemohla – teprve porovnání dat za více let umožnilo jejich srovnání s průměrem a ukázalo na dlouhodobé problémy v konkrétních ordinacích.

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz pojišťovnu v její aktivitě podpořil. „Není možné, aby pár desítek nepoctivců kazilo dobré jméno všem ostatním stomatologům. Je správné, že to VZP hlídá,“ konstatoval.

Všeobecná zdravotní pojišťovna avizuje, že v uvedené analytické a kontrolní činnosti bude intenzivně pokračovat. S lékaři, kteří jsou bez objektivních důvodů pro systém veřejného zdravotního pojištění výrazně dražší než ostatní, nebude napříště uzavírat smlouvy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: VZP
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Omezování železniční dopravy se dotýká dálkových i regionálních vlaků

20:32 Správa železnic: Omezování železniční dopravy se dotýká dálkových i regionálních vlaků

Na základě rozhodnutí vlády se od soboty 14. března 2020 zastavila veškerá přeshraniční a dálková me…