ArcelorMittal Ostrava zahajuje výstavbu odprášení chladicích aglomeračních pásů

11.07.2014 18:54

Pět chladicích pásů na aglomeraci se dočká odprášení tkaninovým filtrem. Huť ArcelorMittal Ostrava právě obdržela stavební povolení na první část této investice v hodnotě cca 400 milionů korun a zahajuje výstavbu odprášení dvou pásů jižní části aglomerace.

ArcelorMittal Ostrava zahajuje výstavbu odprášení chladicích aglomeračních pásů
Foto: Archiv
Popisek: Arcelor Mittal

Pro stejnou investici na zbývající tři pásy severní aglomerace se nyní připravuje potřebná dokumentace. Odprášení všech pěti pásů v celkové hodnotě 600 milionů korun zachytí ročně až 198 tun tzv. fugitivních emisí prachu. Tyto investice patří do skupiny nadstandardních ekologických opatření, na které huť získala dotace z EU. Zakázku na jižní části aglomerace povede konsorcium složené z českých firem AC Technologies, Hutní projekt Frýdek-Místek a Stamont. Zahájení stavby na severní části se očekává v říjnu a proběhne pod vedením rovněž českého dodavatele ZVVZ-Enven.

„Letošní a příští rok budou ve znamení intenzivní investiční výstavby. Většinou půjde o výstavbu tkaninových filtrů. U všech dotovaných ekologických investic v hodnotě 2,6 miliardy korun se počítá s uvedením do provozu do konce roku 2015,“ upozorňuje Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava a dodává, že huť pro tyto investice volí výhradně nejmodernější dostupná řešení, která jsou schopná zachytit i nejmenší prachové částice. Jen tak se sníží emise pod požadované evropské limity, které již dnes ArcelorMittal Ostrava plní.

Zahájení stavby na jižní aglomeraci huť i dodavatelé připravovali několik měsíců. Dodavatel zpracoval jednotlivé stupně nutné dokumentace včetně dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Se stavbou souhlasily všechny dotčené úřady (Úřad městského obvodu Radvanice a Bartovice, odbor stavebního řádu, dopravy a životního prostředí) a na konci června huť obdržela stavební povolení a zahájila stavební práce.

Odprášení chladicích pásů bude zachytávat prachové částice, které se uvolňují při chlazení aglomerátu z 850 stupňů na 100 °C. Teplota se snižuje proto, aby nedošlo ke spálení gumových dopravních pásů, které transportují aglomerát do vysoké pece. Chladí se vháněním studeného vzduchu do aglomerátu, což vede k uvolňování a víření prachu. Nové investice umožní všech pět chladicích pásů zakrytovat a vzduch s prachem zpod krytu odsávat 80 metrů dlouhým potrubím do dvou nových tkaninových filtrů. Jde o v současnosti nejlepší známé řešení odprášení podle tzv. nejlepších dostupných technik BAT.

Odprášení chladicích pásů v aglomeracích za 615 milionů korun je součástí řady investičních akcí pro zlepšení životního prostředí. S využitím evropských financí se do konce roku 2015 uskuteční šest projektů na odprášení provozů aglomerace a vysokých pecí a jeden na snížení oxidů dusíku z energetiky. Celková hodnota investic přesahuje 2,6 miliardy korun, přičemž největší přínos pro životní prostřední představuje zavádění dalších tkaninových filtrů a posílení odprašování na technologické maximum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom: V Japonsku začala výroba základních komponent pro JE Hanhikivi

15:13 Rosatom: V Japonsku začala výroba základních komponent pro JE Hanhikivi

14. října 2019 začala v Japonsku výroba turbosoustrojí pro jadernou elektrárnu Hanhikivi, kterou ve …