Archeopark Pavlov je nejlepší stavbou z betonu

23.11.2017 9:16

Pavlovské muzeum bodovalo v zámoří. Archeopark je podle Mexičanů nejlepší veřejnou stavbou z betonu

Archeopark Pavlov je nejlepší stavbou z betonu
Foto: http://www.archeoparkpavlov.cz
Popisek: Archeopark Pavlov

Namíchat dobře beton je velká věda. A postavit z něj budovu, která uspěje v mezinárodní konkurenci těch nejinovativnějších projektů, je věda ještě větší. Přesně to se však povedlo v případě Archeoparku Pavlov, který získal první místo v soutěži CEMEX Building Award vyhlašované v Mexiku. Podle poroty je tak pavlovské muzeum věnované kultuře lovců mamutů nejlepším veřejným prostorem z betonu. Do letošního ročníku přihlásili jejich autoři celkem 70 staveb z celého světa.
 
Druhé se v kategorii veřejných prostor umístilo kulturní centrum v mexickém Teotitlánu a pomyslnou bronzovou medaili získal terminál v Bukaramanze v Kolumbii. „Vítězství nás samozřejmě ohromně potěšilo. Po titulech Stavby roku 2016, Stavby Jihomoravského kraje a úspěchu muzea v Iconic Awards 2017 v Mnichově se ukazuje, že Archeopark není výjimečnou stavbou jen v českém a středoevropském prostoru, ale celosvětově. Konkurence přitom byla veliká.
 
Soutěže se účastnily projekty z celkem 17 zemí včetně USA, Mexika, Francie, Německa nebo třeba Spojených arabských emirátů,“ uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které spravuje i Archeopark Pavlov. „Potvrzuje se tak správnost našeho rozhodnutí, že významu vystavovaných exponátů musí odpovídat i architektura muzea,“ dodal Kubín s tím, že v letošním roce představil Archeopark návštěvníkům například velmi cenný originál takzvané pavlovské venuše.
CEMEX Building Award oceňuje ty nejlepší projekty z Mexika a celého světa, které kreativním a inovativním způsobem využívají beton. Zaměřuje se přitom na udržitelnost a sociální rozměr stavby. Mezinárodní vítěze vyhlásila porota v pěti kategoriích – rezidenční bydlení, dostupné bydlení, stavba, veřejný prostor a infrastruktura. Uděleny byly i čtyři speciální ceny za udržitelnost, inovativní konstrukci, dostupnost a společenskou hodnotu.
 
„Základním materiálem, ze kterého je budova Archeoparku vytvořena, je pohledový beton zpracovaný v nadstandardní kvalitě. Musím proto pochválit i stavební firmu, které odvedla opravdu skvělou práci,“ řekl jeden z autorů stavby Pavel Pijáček z Architektonické kanceláře Radko Květ. Archeopark podle něj v soutěži uspěl i díky neobvyklému konstrukčnímu řešení. „Nadzemní části nemají klasickou střechu, celá vnější skořápka je provedena z betonu. Složité tvary prosvětlovacích věží si přitom vyžádaly zvláštní péči při projektování i velkou řemeslnou zručnost stavbařů,“ doplnil Pijáček.
 
Soutěž CEMEX Building Award vyhlašuje firma CEMEX od roku 1991. Původně byla otevřena pouze projektům z mexického státu Nuevo Leon, od roku 2000 rozšířila svůj záběr na celou zemi a od roku 2004 je mezinárodní. Podmínkou je, aby autoři pro stavbu použili alespoň z poloviny materiály od CEMEXu, který se specializuje na beton, lité směsi, kamenivo a cement. Projekty nejdříve prochází nominaci v jednotlivých zemích, kde má CEMEX zastoupení. Teprve poté postupují do mezinárodního kola.
 

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Berki, Ph.D. byl položen dotaz

komunikace

Nemáte dojem, že absence komunikace je celkově váš problém? Nejen vlády, ale i vás poslanců? Zřejmě jste si svojí většinou tak jistí, že se ani nepokoušíte vést s námi dialog a odpovědět, když se vás třeba zde někdo slušně ptá. Je to smutné a nemůžete se pak divit, že lidé protestují

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

19:21 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Jaderná elektrárna Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životní…