Pavlovské muzeum bodovalo v zámoří. Archeopark je podle Mexičanů
nejlepší veřejnou stavbou z betonu
reklama
Namíchat dobře beton je velká věda. A postavit z něj budovu, která uspěje v mezinárodní konkurenci těch nejinovativnějších projektů, je věda ještě větší. Přesně to se však povedlo v případě Archeoparku Pavlov, který získal první místo v soutěži CEMEX Building Award vyhlašované v Mexiku. Podle poroty je tak pavlovské muzeum věnované kultuře lovců mamutů nejlepším veřejným prostorem z betonu. Do letošního ročníku přihlásili jejich autoři celkem 70 staveb z celého světa.
Druhé se v kategorii veřejných prostor umístilo kulturní centrum v mexickém Teotitlánu a pomyslnou bronzovou medaili získal terminál v Bukaramanze v Kolumbii. „Vítězství nás samozřejmě ohromně potěšilo. Po titulech Stavby roku 2016, Stavby Jihomoravského kraje a úspěchu muzea v Iconic Awards 2017 v Mnichově se ukazuje, že Archeopark není výjimečnou stavbou jen v českém a středoevropském prostoru, ale celosvětově. Konkurence přitom byla veliká.
Soutěže se účastnily projekty z celkem 17 zemí včetně USA, Mexika, Francie, Německa nebo třeba Spojených arabských emirátů,“ uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které spravuje i Archeopark Pavlov. „Potvrzuje se tak správnost našeho rozhodnutí, že významu vystavovaných exponátů musí odpovídat i architektura muzea,“ dodal Kubín s tím, že v letošním roce představil Archeopark návštěvníkům například velmi cenný originál takzvané pavlovské venuše.
CEMEX Building Award oceňuje ty nejlepší projekty z Mexika a celého světa, které kreativním a inovativním způsobem využívají beton. Zaměřuje se přitom na udržitelnost a sociální rozměr stavby. Mezinárodní vítěze vyhlásila porota v pěti kategoriích – rezidenční bydlení, dostupné bydlení, stavba, veřejný prostor a infrastruktura. Uděleny byly i čtyři speciální ceny za udržitelnost, inovativní konstrukci, dostupnost a společenskou hodnotu.
„Základním materiálem, ze kterého je budova Archeoparku vytvořena, je pohledový beton zpracovaný v nadstandardní kvalitě. Musím proto pochválit i stavební firmu, které odvedla opravdu skvělou práci,“ řekl jeden z autorů stavby Pavel Pijáček z Architektonické kanceláře Radko Květ. Archeopark podle něj v soutěži uspěl i díky neobvyklému konstrukčnímu řešení. „Nadzemní části nemají klasickou střechu, celá vnější skořápka je provedena z betonu. Složité tvary prosvětlovacích věží si přitom vyžádaly zvláštní péči při projektování i velkou řemeslnou zručnost stavbařů,“ doplnil Pijáček.
Soutěž CEMEX Building Award vyhlašuje firma CEMEX od roku 1991. Původně byla otevřena pouze projektům z mexického státu Nuevo Leon, od roku 2000 rozšířila svůj záběr na celou zemi a od roku 2004 je mezinárodní. Podmínkou je, aby autoři pro stavbu použili alespoň z poloviny materiály od CEMEXu, který se specializuje na beton, lité směsi, kamenivo a cement. Projekty nejdříve prochází nominaci v jednotlivých zemích, kde má CEMEX zastoupení. Teprve poté postupují do mezinárodního kola.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.