Armáda: 5. strážní rota v provincii Parwan zapojila do vědomostní soutěže 3000 studentů

27.01.2016 17:50

Vzdělané obyvatelstvo je jedním ze základních předpokladů fungujícího státu. Toho si je vědoma i 5. strážní rota BAF, která v současné době plní úkoly ochrany letecké základny Bagrám v provincii Parwan. Ve spolupráci s americkým úkolovým uskupením Task Force Buffalo se podílela na organizaci vědomostní soutěže, do které se zapojila většina středních škol z provincie.

Armáda: 5. strážní rota v provincii Parwan zapojila do vědomostní soutěže 3000 studentů
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Vojenské vozidlo, ilustrační foto

Do projektu bylo aktivně zapojeno provinční ředitelství školství, jež mělo na starosti tvorbu testů, jejich tisk, distribuci a vyhodnocení. Komunikaci a koordinaci zajišťoval český zástupce na americkém praporu, důstojník CIMIC (civilně-vojenské spolupráce), major Tomáš N., který byl za svůj přínos odměněn plaketou od ředitele školství provincie Parwan.

Česká strážní rota zajistila hodnotné ceny do soutěže. „Chtěli jsme dát studentům i nějakou materiální motivaci, proto strážní rota darovala jízdní kola a počítače nejúspěšnějším účastníkům vědomostního klání,“ vysvětluje specialista CIMIC 5. strážní roty BAF nadrotmistr Norbert M.

Za vlády Talibanu nemyslitelné: Mezi nejlepšími i dívky

Soutěž představil a zahájil ředitel školství v Parwanu Shahid Zulmai v celoprovinčním rádiu, což také přispělo k vysoké účasti studentů v této soutěži. Zapojilo se do ní zhruba 3000 studentů z celkem 60 středních škol z celé provincie Parwan. Z každého z pěti distriktů (okresů) postoupili do finále tři nejlepší studenti.

„Je vidět, že úroveň vzdělání se neustále zvyšuje. Navíc je vzdělání dosažitelné všem, o čemž svědčí i fakt, že mezi patnácti nejlepšími studenty se umístilo i pět dívek, což by za dob vlády Talibanu bylo nepředstavitelné. Taliban totiž školní docházku pro dívky zakazoval,“ hodnotí velitel roty kapitán Radek Šoman.

Tři nejlepší studenti získali notebook, dalších deset pak kola a dva další školní pomůcky a sportovní oblečení. Kromě toho si všichni finalisté odnesli i tašku se školní výbavou a certifikát potvrzující jejich úspěšnou účast v soutěži.

Slavnostního vyhodnocení a předávání cen se zúčastnil guvernér provincie Mohammad Asim, ředitel školství Shahid Zulmai a další významní představitelé provincie. Za prvky operace Resolute Support vystoupili velitel TF Bufallo podplukovník Mathew Y. McCulley a velitel 5. strážní roty BAF kapitán Radek Šoman. Studentům popřáli mnoho dalších úspěchů a připomněli, že tento úspěch je také úspěchem jejich učitelů a přináší naději na lepší budoucnost jak pro samotné studenty, tak pro celý Afghánistán. Vzdělání je totiž tou nejlepší cestou ke stabilitě a rozvoji země. Studenti v rámci závěrečné ceremonie předvedli své schopnosti v recitaci a sborovém zpěvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ: Výstava podává nejucelenější obraz o české památkové péči po roce 1989

21:44 NPÚ: Výstava podává nejucelenější obraz o české památkové péči po roce 1989

K příležitosti 30. výročí sametové revoluce připravil Národní památkový ústav výstavu s názvem 30 le…