Armáda ČR: Aktivní zálohy chrudimských výsadkářů prověřil sníh i mráz

12.01.2019 18:31

Třicet sedm příslušníků 4. výsadkové roty aktivní zálohy 43. výsadkového praporu drilují tento týden ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách taktiku, střelby i noční přežití.

Armáda ČR: Aktivní zálohy chrudimských výsadkářů prověřil sníh i mráz
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Hlavním tématem cvičení je taktická činnost čety v léčce," informuje náčelník skupiny přípravy aktivní zálohy 43. výsadkového praporu Chrudim nadporučík Pavel Kinc a dodává, že celý týden byl věnován přípravě na finální akci.

Jednotka ale nepůsobila celá na jednom stanovišti. Zhruba polovina spolupracovala s jednotkou profesionálů, která se připravuje pro nasazení do zahraniční operace. Druhá polovina pak plnila úkoly komplexního polního výcviku.

Je to druhé cvičení, které probíhá v zimních podmínkách, kdy přívaly sněhu a poklesy teplot pod bod mrazu ztěžují podmínky výcviku. „To první proběhlo v prosinci loňského roku, noční teploty klesaly hluboko pod bod mrazu a zejména nováčci podcenili vybavení pro noční přežití," vzpomíná chrudimský náčelník skupiny přípravy aktivní zálohy. „Nejlepší přípravou je vlastní zkušenost, a proto přijeli tentokrát všichni s perfektní výbavou a několik nocí strávených na sněhu pro ně nebude problém," dodává nadporučík Kinc.

Každé cvičení začíná opakováním taktiky a střeleckou přípravou. Tématem lednového cvičení bylo provedení léčky na vozidlo s cílem získat zpravodajské informace o protivníkovi.

„Začalo se vydáním bojového rozkazu, celou akci jsme si naplánovali a ve středu jsme zahájili operaci přemístěním do pole," informuje velitel čety rotný Miloš Brus. „Výcvik v zimním prostředí zatím zvládáme, dosud jsme se pohybovali prakticky kolem základny a drilovali taktiku, nyní vyrážíme do terénu a budeme zde operovat několik dnů."

Všichni účastníci cvičení se shodují, že oproti civilnímu prostředí je to úplně něco jiného, kdy získávají zkušenosti, které jinde než v Chrudimi nezískají. „Na výcvik je tu kladen velký důraz, ale máme zde vynikající instruktory, z nichž mnozí prošli několika zahraničními misemi a předávají nám neocenitelné rady a zkušenosti, kterými oni sami prošli," pokračuje rotný Brus, bankovní úředník, který je v aktivní záloze u výsadkářů druhým rokem. „Jsme dobrá parta, táhneme za jeden provaz a funguje nám to. Jsme si vědomi, že nikdy nebudeme na takové úrovni jako profesionální výsadkáři, ale rozhodně naším cílem je přiblížit se k nim co nejblíž."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Na Bulovce: Centra porodní asistence jsou krok správným směrem

19:35 Nemocnice Na Bulovce: Centra porodní asistence jsou krok správným směrem

Od otevření prvního Centra porodní asistence v České republice uplynulo více než osm měsíců. Za tu d…