Armáda ČR: Boj o nášivku a odznak prestižního kurzu Komando

18.05.2019 21:33

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku byl zahájen letošní první běh Komanda. Elitní bojový kurz, určený velitelům malých jednotek, navazuje na původní kurz ve Skotsku, který absolvovali čs. vojáci za druhé světové války.

Armáda ČR: Boj o nášivku a odznak prestižního kurzu Komando
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Komando se koná pod vedením úseku přípravy Komando Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) ve Vyškově od roku 2010. „Jedná se o elitní bojový kurz Armády ČR zaměřený na velitele malých jednotek zařazených na služební místa, která vyžadují rozvoj individuálních velitelských znalostí, dovedností a schopností,“ vysvětlil jeho velitel major Robert Zahuranec a dodal, že výcvik probíhá v taktických situacích a činnostech, které se blíží reálným bojovým podmínkám se zvýšenou psychickou a fyzickou zátěží.

Kurz samotný trvá přes měsíc a předchází mu náročné výběrové řízení. S nástupem do kurzu vojáci „převléknou“ helmy do bílých návleků, a symbolicky tak ztrácejí svoji identitu – hodnost, jméno, funkci, zařazení k druhu vojska. Všichni jsou si na startovní čáře rovni.

Bílé návleky převzalo 25 účastníků

Tyto bílé povlaky převzalo 25 účastníků. Nejsilnější zastoupení mají příslušníci 4. brigády rychlého nasazení Žatec (12 vojáků), 7. mechanizované brigády Hranice (5), Univerzity obrany Brno (4), 102. průzkumného praporu Prostějov (1), 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec (1), 14. pluku logistické podpory Pardubice (1) a 151. ženijního praporu Bechyně (1).

Ti, co v kurzu uspějí, převezmou v pátek 14. června v kryptě Národního památníku hrdinů Heydrichiády v Resslově ulici v Praze nášivky a odznaky kurzu Komando. Zajímavostí je, že zatímco část instruktorů úseku přípravy Komando se věnuje právě probíhajícímu kurzu, další podstupují velmi náročný kurz v drsných podmínkách Francouzské Guyany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejen sokolové uctili památku popravených z odbojové skupiny S21B

22:02 Nejen sokolové uctili památku popravených z odbojové skupiny S21B

Až nečekané množství lidí se v neděli 5. července již tradičně sešlo na třech místech u pomníků, při…