Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

30.05.2020 22:03

Ve čtvrtek 28. května přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu obrany, kteří budou tvořit velitelství výcvikové mise Evropské unie. Za dva týdny převezmou velení od portugalských kolegů. Je to vůbec poprvé, kdy budou této misi velet právě Češi.

Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Nejedná se jen o vojáky, v misi budou působit i tři civilní odborníci – politický poradce, poradkyně pro genderové záležitosti a soudní znalec v oboru francouzského jazyka. Vojáci, kteří budou sloužit na velitelství, jsou vybráni z útvarů napříč celou armádou, od velení až po bojové jednotky na taktické úrovni. Členy týmu jsou například zdravotníci, vojenský lékař, vojenský veterinář, specialisté na výcvik, právník, finanční specialista a tiskový mluvčí. V týmu je celkem sedmnáct důstojníků, kteří ovládají anglický i francouzský jazyk. Ve velení mise budou celkem tři ženy.

Do Mali také odcestovala poslední skupina 3. úkolového uskupení Armády České republiky EUTM. Je v pořadí patnáctou jednotkou, která je v této africké zemi nasazena. Úkolem uskupení je ochrana a obrana velitelství mise a jeho příslušníků. Rovněž se podílí na ochraně a obraně výcvikového kempu v Koulikoru a zajišťuje ochranu výcvikových týmů při výcviku. Jeho působení ale bude výjimečné tím, že jí bude velet z funkce velitele sil EUTM Mali Čech – brigádní generál František Ridzák.

Letos Rada Evropské unie popáté prodloužila trvání výcvikové mise, a to až do roku 2024. Rozšířila její mandát a navýšila počty personálu i rozpočet. Mise tak bude moci, prostřednictvím vojenského poradenství, výcviku a odborného vedení, poskytovat vojenskou pomoc i mimo Mali ostatním státům skupiny G5 Sahel, s prioritou pro Burkina Faso a Niger.

  • Skupina G5 Sahel – společenství pěti zemí Sahelu (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauretánie a Niger), které bylo založeno v roce 2014 a má za cíl rozvoj vzájemné spolupráce v oblasti politiky a bezpečnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum: Poklady numismatických sbírek

22:36 Národní muzeum: Poklady numismatických sbírek

Národní muzeum otevřelo 2. července tohoto roku v pořadí již čtvrtou pokoronavirovou výstavu s názve…