Armáda ČR: Covidová nouze naučila Hraničáky housti, zlepšují se bojem proti sobě navzájem

11.07.2021 21:23

Příslušníci 71. mechanizovaného praporu tvoří ještě letos základ úkolového uskupení, vyčleněného do Sil velmi rychlé reakce NATO – VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Při komplexním polním výcviku na Libavé dokázali, že si ale požadované schopnosti udrželi. Pomohl jim soubojový simulátor i soupeření mechanizovaných rot.

Armáda ČR: Covidová nouze naučila Hraničáky housti, zlepšují se bojem proti sobě navzájem
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Jednotka dosáhla vycvičenosti na stupni prapor a dál ji rozvíjet je v možné pouze cvičením velkých celků. Protože byl společný výcvik v uplynulých měsících omezen, udržet nebo dokonce prohloubit schopnosti vojáků bylo komplikované,“ prozradil velitel praporu podplukovník Libor Tesař.

Hraničtí se proto rozhodli, že jednotlivé taktické postupy procvičí při takzvaném soupeřském cvičení mechanizovaných rot. Už vloni si vojáci vyzkoušeli taktický soubojový simulátor, který věrně napodobuje bojovou činnost. „Každý voják je vybaven GPS, na zbrani má laserový vysílač, na těle senzory, které reagují na zasažení laserem,“ vysvětluje Tesař s tím, že při tomto cvičení vojáci poprvé využili i simulátor pro bojová vozidla pěchoty BVP II.

Boj jako ve skutečnosti

„Zatímco při běžných bojových střelbách vojáci míří pouze na terče, nyní poprvé v takovém rozsahu čelili skutečnému protivníkovi, což je perfektní psychologická příprava na skutečný boj,“ vyzdvihuje přínos neobvyklého výcviku řídící cvičení kapitán David Trnečka.

Střílelo se samozřejmě cvičnou municí, přesto obě strany vedly regulérní válku. Pokud byl voják nebo bojové vozidlo pěchoty zasaženo, systém se vypnul, přestaly fungovat zbraně a došlo k vyřazení z boje.

„Soupeřské cvičení prověřilo taktické postupy, velení a řízení jednotek a návyky jak vojáků, tak velitelů všech stupňů,“ pochvaluje si Trnečka. „Významný je také posun v efektivitě výcviku nejen po finanční stránce, ale především zcela reálným prostředím, které maximálně simuluje boj.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Očkování pokračuje, o třetí dávky je mezi zdravotníky zájem

7:29 FNUSA: Očkování pokračuje, o třetí dávky je mezi zdravotníky zájem

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně i nadále očkuje ve svých dvou očkovacích centrech – přímo v nem…