Armáda ČR: Další vojáci jsou připraveni na misi v Mali

10.02.2019 18:37

Vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M jsou připraveni působit v africkém Mali. Úspěšně zvládli certifikační cvičení Sahel 1/2019, které se dva týdny odehrávalo ve vojenském prostoru Boletice. Do zahraniční operace se jednotka vypraví v průběhu několika týdnů.

Armáda ČR: Další vojáci jsou připraveni na misi v Mali
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Kontingent, který je vystavěn na bázi 102. průzkumného praporu a 44. lehkého motorizovaného praporu, zvládl certifikaci na výbornou: „Cvičily se veškeré situace, které mohou jednotku na misi potkat – například napadení základny, zvládnutí nespokojeného davu místních obyvatel, ošetření raněných, ozbrojené doprovody, zajištění ochrany VIP osob či mentoring ozbrojených složek malijské armády v cizím jazyce. Se všemi situacemi si vojáci poradili bez problémů," uvedl velitel jednotky kapitán Marek Krajčík.

Zvláštností výcviku byla účast dvou francouzských kadetů z elitní vojenské školy v Bretani, kteří si zahráli role velitele výcvikové základny, manažera afrického hotelu, vystupovali jako vojáci malijské armády při střelbách nebo byli součástí rozjásaného davu. „Konfrontací s rodilým mluvčím se nejlépe prolamuje jazyková bariéra. Certifikovaná jednotka má možnost v praxi si vyzkoušet situace, kdy druhá strana nemluví česky, ale domluva je nezbytná pro splnění úkolu nebo záchranu života,“ řekl koordinátor cvičení a náčelník skupiny rozehry nadporučík Vlastimil Vašina, příslušník centra přípravy do zahraničních operací Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov.

Do Afriky se zanedlouho vydá více než stovka vojáků, pro většinu se přitom nejedná o první výjezd do zahraničí: „Bude to moje osmá mise. Do Mali jedu ale poprvé. Jsem zvědavý, jak se bude africké prostředí lišit například od afghánského," uvedl jeden z vojáků.

Příslušníci 13. úkolového uskupení EUTM-M budou mít v Mali za úkol ochranu a obranu kasáren a doprovod mentorů a instruktorů, kteří cvičí příslušníky místních ozbrojených složek nejen v Koulikoru, ale i v jiných částech země. Jednotka bude v zemi působit do podzimu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NKÚ: Česká republika nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu

9:10 NKÚ: Česká republika nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil finanční a daňová opatření z let 2015 až 2018, která by měla ČR pom…