Armáda ČR: Generál Opata ocenil vojáky aktivní zálohy za dvacet let služby

24.5.2022 8:29 odp. | Tisková zpráva

V úterý 24. května se setkal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata v Domě armády Praha s vojáky aktivní zálohy. Jako poděkování za výtečné výsledky a aktivní přístup během dvacetileté služby je vyznamenal Čestnými odznaky AČR Za zásluhy I., II. a III. stupně. Touto medailí se nyní může pyšnit na sedm desítek záložníků.

Armáda ČR: Generál Opata ocenil vojáky aktivní zálohy za dvacet let služby
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Svojí dvacetiletou službou jste dokázali, že jste hrdí na svoji zemi. Maximálně hrdý jsem teď proto i já na vás. Pracujete, jste se svými rodinami a zároveň plníte úkoly jako vojáci. Jste tak vlastně dvakrát občany,“ ocenil armádní generál Aleš Opata vojáky za jejich odvedenou práci a maximální úsilí. Dále zdůraznil, že záložníci jsou plnohodnotnými partnery profesionálů, při výcviku i nasazení: „Říkám to pořád: neděláme rozdíly. Jsme jedna republika, jedna armáda a také pevná součást NATO.“

Mezi oceněnými byl major v záloze Milan Mojžíš, který slouží jako zástupce velitele jednotky AZ 73. tankového praporu. S aktivní zálohou je spjat již od samých začátků, kdy ji před dvaceti lety pomáhal zakládat. Od mládí se zajímal o vojenskou historii, mimo badatelskou činnost v oblasti tradic naší armády se angažoval také v klubech vojenské historie. Do aktivní zálohy to pak byl jen krůček. Úzce spolupracuje s Vojenským muzeem na demarkační linii v Rokycanech a Nadací pozemního vojska, která organizuje s armádou a Československou obcí legionářskou akci BAHNA.

Jak uvedl, za dvacet let se zcela změnilo postavení aktivní zálohy. „S přijetím zákona č.45/2016 Sb. o službě vojáků v záloze a novel stávajících branných zákonů bylo naše snažení završeno. Nejenom že došlo k rozšíření jednotek AZ v Armádě ČR a několikanásobnému navýšení počtu záložníků, ale aktivní záloha se stala nedílnou součástí armády a záložníci jsou po dobu cvičení ve stejném služebním poměru jako profesionální vojáci,“ vysvětlil major Mojžíš.

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 15993 lidí

 • Současný systém aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Jiří Šedivý povolal záložníky na první dobrovolná vojenská cvičení.
 • V roce 2002 vznikla aktivní záloha dobrovolná. V tomto roce byly také intenzivně budovány útvary aktivní zálohy. V jednotlivých krajích vznikly 1. ledna 2004 krajské pěší roty.
 • Vojáci v Aktivní záloze jsou součást zálohy ozbrojených sil České republiky v době míru na základě dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti.
 • Jednotky AZ dělíme na:
 • Jednotky teritoriálních sil (pěší roty u KVV), které jsou určeny k obraně teritoria, ochraně objektů důležitých pro obranu státu a pomoci při živelních pohromách.
 • Jednotky AZ u bojových útvarů, útvarů bojového zabezpečení a útvarů bojové podpory, Hradní stráže a VP jsou určeny k plnění úkolů organických útvarů.
 • Počet vojáků zařazených do AZ OS ČR k 1. květnu 2022 je 3 763, z toho 397 žen.
 • Celkem evidujeme 61 jednotek AZ.
 • V zahraničních operacích byla dosud nasazena desítka vojáků v aktivní záloze.
 • Vojáci AZ byli nasazeni v boji proti koronaviru, do Národního očkovacího centra O2 universum Praha jich bylo v červenci a srpnu 2021 povoláno 220.
 • Masivní nasazení záložníků v zahraniční operaci připravuje armáda v červnu, kdy budou vysláni do mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Olomouc: Prvoodchov štěkajícího jelena

19:02 Zoo Olomouc: Prvoodchov štěkajícího jelena

Dnes se narodilo mládě muntžaka! Informace je „čerstvá“ pár minut, proto pozornost upřeme k mláděti …