Armáda ČR: Generál Opata se zúčastnil konference Vojenského výboru NATO

2. 10. 2018 7:34

Ve dnech 28. až 30. září se náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata zúčastnil konference Vojenského výboru NATO v polské Varšavě. Hlavními tématy jednání bylo posílení vojenských schopností a připravenosti Aliance, adaptace velitelské struktury NATO, modernizace koaličních sil a nasazení vojsk v zahraničních operacích. Program konference zahájil předseda Vojenského výboru NATO Air Chief Marshal Sir Stuart Peach, po něm následovalo vystoupení ministra obrany Polska Mariusze Blaszczaka.

Armáda ČR: Generál Opata se zúčastnil konference Vojenského výboru NATO
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Během jednání generálové diskutovali o aktuálních zahraničních operacích NATO a věnovali se možné užší spolupráci a koordinaci s dalšími mezinárodními organizacemi. „Česká republika má nyní schválený mandát na roky 2018 až 2020 pro působení vojsk na území Afghánistánu v počtu do 390 osob. V druhé polovině tohoto roku jsme navýšili náš příspěvek o cca 90 vojáků,“ zdůraznil generál Opata.

Náčelníci generálních štábů byli dále informováni o vývoji zpracování vojenského doporučení pro jednání ministrů obran k revizi Vojenské strategie Aliance, vojenské mobilitě, přípravě prostoru odpovědnosti a nové iniciativy k připravenosti aliančních sil NRI (NATO Readiness Initiative). Tuto iniciativu schválil Summit NATO v Bruselu v červenci 2018, na kterém členské země odsouhlasily, že do roku 2020 má být připraveno 30 mechanizovaných praporů, 30 letek a 30 plavidel schopných nasazení během 30 dnů.

V oblasti vojenské mobility usiluje Aliance o rychlé administrativní postupy při překračování státních hranic. „Česká republika považuje za hlavní prioritu sjednocení národních postupů v rámci EU pro přesun vojsk přes území členských států. Budeme pokračovat v procesu zjednodušení při vyřizování žádostí pro přesun přes území našeho státu,” vysvětlil generál Opata.

V průběhu poslední části jednání se generálové seznámili s možnými tématy říjnové konference ministrů obrany. Dále probírali aktualizaci řídících pozic v rámci adaptované velitelské struktury. V závěru se uskutečnila volba nového ředitele Mezinárodního vojenského štábu. Příští konference Vojenského výboru NATO se uskuteční v roce 2019 ve Slovinsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Čeští vojáci se připojili k charitativnímu běhu ve prospěch zraněných veteránů v Estonsku

22:49 Armáda ČR: Čeští vojáci se připojili k charitativnímu běhu ve prospěch zraněných veteránů v Estonsku

Dvě stě účastníků a 1700 eur vybraných formou startovného na podporu zraněných válečných veteránů – …