Armáda ČR: Jedna zmrzlá noc na Doupově – zkušenost na celý život

26.11.2021 21:30 | Tisková zpráva

Ve vojenském újezdu Hradiště skončilo v pátek 26. listopadu dvoutýdenní cvičení Griffin III. Zúčastnily se ho čtyři stovky vojáků 41. mechanizovaného praporu se stovkou kusů techniky. Cílem byla kontrola sladěnosti a připravenosti celého praporu pro taktické cvičení Rapid Griffin 2022.

Armáda ČR: Jedna zmrzlá noc na Doupově – zkušenost na celý život
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Doupovské hory opět žateckým vojákům ukázaly svou sílu. Drsné podmínky během dvou týdnů prověřily nejen jejich fyzickou, ale i psychickou odolnost. Jejich výcvik probíhal v denních i nočních hodinách a několikaleté zkušenosti vojáků z nočního výcviku, kdy teplota klesá pod bod mrazu, směřující zejména k nováčkům, jsou k nezaplacení. A jak zkušení vojáci říkají – jedna noc v zmrzlém terénu na Doupově, to je zkušenost, na kterou se nezapomíná.

V minulém týdnu se tu vojáci zdokonalovali především ve střelbách z ručních a lafetových zbraní, v bojových ostrých střelbách mechanizovaných rot a tento týden se uskutečnila pod taktickým námětem kontrola sladěnosti všech rot.

Cílem bylo prověření roční přípravy praporu

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 27151 lidí

„Máme zde vyvedený celý prapor, což jsou téměř čtyři stovky vojáků, a spolu s nimi zde bylo sto kusů techniky. Cílem cvičení Griffin III bylo jediné - prověřit téměř roční přípravu a zvládnout bojové střelby čet. Své schopnosti zde musely prokázat i jednotky bojové podpory a bojového zabezpečení, které plnily logistické úkoly v poli pod taktickým námětem,“ říká velitel 41. mechanizovaného praporu podplukovník Stanislav Kočica a dodává, že celá roční příprava v letošním roce směřovala k taktickému cvičení praporu Rapid Griffin, kde bude 4. brigáda rychlého nasazení prověřovat plné operační schopnosti.

Výcvik se odehrával v prostoru střelnice Žďár, kde probíhaly bojové střelby čet, při kterých se prověřovala zejména schopnost velitelů velet četě, ale i velitelů družstev při velení druhým družstvům. Cvičilo se v náročném terénu, kdy samotný boj probíhal v lese, a pěší prvek musí prostupovat určeným nepřehledným terénem. To je náročné pro celkovou koordinaci mezi jednotlivými družstvy při vedení boje.

Nejsložitějším úkolem velitelů je koordinace v obtížném terénu

„Úkolem velitele čety bylo zničit nepřítele operujícího v daném prostoru a následně postupovat po stanovené ose na složiště, kde vojáci museli eliminovat bojové postavení o síle jednoho mechanizovaného družstva,“ vysvětluje řídící střeleb a zástupce velitele 2. mechanizované roty nadporučík Vlastimil Kazilovský a dodává, že nejsložitějším úkolem pro velitele čet a pro jednotlivé velitele družstev je mít přehled o svých jednotkách a koordinovat je v obtížném terénu.

Výcvik vojáků připravený štábem 41. mechanizovaného praporu obsahoval řadu incidentů, které prověřilo sladěnost praporu a perfektní připravenost na taktické cvičení praporu Rapid Griffin v příštím roce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic loni doplnila závorami dalších 70 přejezdů

12:39 Správa železnic loni doplnila závorami dalších 70 přejezdů

V roce 2021 došlo k dalšímu výraznému zvýšení bezpečnosti na kříženích železničních tratí se silnice…