Armáda ČR: Kurz pro ženisty připravili Američané

19. 2. 2020 22:49

Vysvětlit studentům, jak funguje plánovací a rozhodovací proces velitele – to si dali za cíl instruktoři z amerického Texasu a Nebrasky. V bechyňské posádce 15. ženijního pluku se sešlo na specializovaném kurzu 17 příslušníků české a slovenské armády, kteří se dva týdny připravovali na to nejdůležitější, bez čeho by se žádná vojenská operace nikdy neuskutečnila.

Armáda ČR: Kurz pro ženisty připravili Američané
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

„Stavebním kamenem rozhodovacího procesu je štáb praporu. Ten musí získat potřebné informace například o rozmístění nepřítele, počasí, stavu terénu apod. Tyto informace pak předává jednotkám v akci. Každá skupina, která je součástí procesu, přitom hraje důležitou roli: ať už se jedná o personalisty, zpravodajce nebo logistiky. Všichni dohromady vytvoří takzvaný operační rozkaz, tedy zjednodušeně řečeno kuchařku, podle níž se jednotky řídí. V tomto dokumentu musí jasně zaznít kdy, kde, kdo, co, jak a proč,“ vysvětluje základní pojem organizátor kurz kapitán Jan Hanudel´.

Důležité je pochopit proces

Šestice Američanů nejprve studenty provedla teoretickou přípravou, při které jim vysvětlili jednotlivé kroky rozhodovacího a plánovacího procesu. Následně pak postup aplikovali na reálný scénář.

„Jedna skupina představovala 151. ženijní prapor, druhá 153. prapor, oba byly zařazeny do sestavy americké brigády. Operace se odehrávala na území o rozloze několika desítek kilometrů. První skupina měla za úkol opevňování a vytváření překážek, především minových polí, druhá pak násilné překonávání vodních toků,“ upřesnil jednu z rozehraných situací kapitán Hanudel´. Skupiny na základě získaných informací zpracovaly podklady, které na závěr předložily veliteli – v tomto případě hlavnímu instruktorovi k posouzení.

„Nečekáme, že se tito vojáci stanou po našem kurzu experty na plánovací a rozhodovací proces. Pro ně je nejdůležitější pochopit, jak funguje. Později, až budou pracovat na štábu, pomůže jim to uvědomit si, jak mají k jednotlivým úkolům přistupovat a jak je správně řešit,“ poukázal na hlavní cíl kurzu major Jacob Petterson ze 176. ženijní brigády v Texasu.

Kurz MDMP (Military Decision Making Process – rozhodovací proces v armádě) se v posádce Bechyně konal už podruhé. Další se plánuje na příští rok. Příslušníci 15. ženijního pluku jsou navíc letos v červnu pozvaní na cvičení MDMP na úrovni ženijní brigády do Texasu. Zde by měli představovat tzv. stíny (shadows), tedy zatím jen pomocnou sílu na jednotlivých pozicích štábu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až březen 2020 dosáhlo 44,7 mld. Kč

9:15 Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až březen 2020 dosáhlo 44,7 mld. Kč

Opatření vlády České republiky zaváděná k zastavení šíření nákazy nemoci COVID-19 s sebou přinesla v…