Armáda ČR: Minování na dálku bude přínosem i pro spojence

22.01.2023 18:17 | Tisková zpráva

1. úkolové uskupení Armády ČR Mnohonárodnostní bojové skupiny předsunutých sil NATO zahájilo svou činnost v Lotyšsku. Jednotka přináší do Pobaltí historicky poprvé schopnost minování na dálku.

Armáda ČR: Minování na dálku bude přínosem i pro spojence
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

K jednotkám na slavnostním nástupu k předání operačního úkolu pozdravila a popřála mnoho úspěchů velvyslankyně ČR v Lotyšsku Jana Hynková.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28631 lidí

„Minování na dálku je unikátní systém, který bude pro spojenecké jednotky v rámci mise posílené předsunuté přítomnosti velkým přínosem a jsem rád, že můžeme tímto systémem podpořit koaliční partnery,“ řekl ve svém projevu k jednotkám velitel nového úkolového uskupení kapitán Jan Kuthan. Podle velitele praporu podplukovníka Higginse byla spolupráce pro všechny spojence přínosná, končícím vojákům poděkoval.

Ženisté z Olomouce do Pobaltí přináší, v měřítku koaličních schopností, zcela unikátní schopnost. Hlavní nosný prvek - minový vrhač MV-3 - je schopen zřizovat výbušné zátarasy pomocí 122 mm kontejnerové střely na vzdálenost až 3000 metrů.

„Jsme schopni zabránit pohybu protivníka nebo ho pomocí zátarasu navést do požadovaného směru a to vše netrvá déle než několik minut,“ uvedl příslušník mezinárodního ženijního koordinačního centra nadporučík M. S. V průběhu prvních měsíců nasazení se jednotka zaměří na sladění postupů s koaličními partnery, a to v pro ně zcela novém prostředí výcvikového prostoru Adazi, který poskytuje prostory pro maximální využití všech schopností.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

13:07 ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

Do posledního zaplnili zájemci volná místa na prohlídce speciálního Centra přípravy personálu jadern…