Armáda ČR: Spojenci se mohou spolehnout na českou minometnou četu z Přáslavic

07.04.2021 22:11

Jak rychle a efektivně se dokáže tisíc vojáků z devíti různých států stmelit a efektivně odvrátit útok? To bylo hlavním úkolem certifikačního cvičení Crystal Arrow, jehož se účastnily jednotky bojového uskupení v misi eFP (enhanced Forward Presence) v Lotyšsku.

Armáda ČR: Spojenci se mohou spolehnout na českou minometnou četu z Přáslavic
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Námětem bylo napadení Lotyšska fiktivním nepřítelem. Lotyšská armáda a partnerské jednotky eFP měly za úkol nepřítele blokovat a získat čas, než další vojáci NATO přijedou na pomoc, a poté společně provést protiútok.

Desetidenní cvičení mělo ověřit, zda je battlegroup, tedy bojové uskupení, schopno spolupracovat a plnit úkoly. Jeho součástí je také česká minometná četa, již nyní tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. „Naším úkolem bylo zabezpečit palebnou podporu ostatním jednotkám,“ vysvětlil jeden z Čechů, poručík M. K. s tím, že jeho jednotka během výcviku provedla skoro dvě desítky palebných úkolů.

Anketa

Je Janek Ledecký dezinformátor?

33%
67%
hlasovalo: 8260 lidí

Jen pro zajímavost, palebné úkoly plní minometná četa s minomety ráže 120 mm. Každá tato zbraň váží 240 kilogramů. Tři vojáci ji musí zvládnout rychle vyložit z vozidla, přesunout a připravit k palbě. Poté musí minomet znovu uvést do takzvané pochodové polohy a na vozidle přesunout na jiné místo kvůli hrozící palbě nepřátelského dělostřelectva.

Cvičení probíhalo nepřetržitě, jednotka tedy musela být v pohotovosti a připravená poskytovat palebnou podporu ve dne, v noci. Zároveň musela být schopná zajistit své vlastní postavení. „Bylo to hodně psychicky i fyzicky náročné. Nezbytné bylo rozvržení sil tak, aby vojáci byli schopní plnit úkoly i přes nedostatek odpočinku a chladné počasí,“ doplnil M. K.

Do Crystal Arrow se zapojila tisícovka vojáků z devíti armád, zkoordinovat tuto masu lidí a techniky tedy kladlo velké nároky hlavně na velení. „Pro nás bylo důležité zjištění, že jsme schopní plánovat, přijímat rozkazy a podávat hlášení v angličtině bez jakýchkoliv problémů,“ zdůrazňuje poručík M. K.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

22:11 Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

Česká pošta představí 21. dubna novou výplatní písmenovou známku s kupóny pro přítisky, jejímž motiv…