Armáda ČR: Státní vlajku v Afghánistánu musí vojáci měnit každých šest měsíců

14.01.2019 18:30

Úkolem 18. úkolového uskupení v operaci Resolute Support, které od listopadu působí na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) v Afghánistánu, je zajišťovat permanentní logistickou a administrativní podporu pro všechny jednotky nasazené na území Afghánistánu. Kromě pracovních povinností čeká třicet dva vojáků a vojákyň z České republiky i několik ceremonií.

Armáda ČR: Státní vlajku v Afghánistánu musí vojáci měnit každých šest měsíců
Foto: Armáda ČR / npor. Martin Stuchlík, nprap. Luboš Volný
Popisek: Státní vlajka ČR je pro vojáky, působící v zahraniční operaci, důležitým atributem.

Jednou z nich je výměna státní vlajky. K tomuto zvyku dochází jednou za šest měsíců a to kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám. Vzhled vlajky negativně ovlivňuje vysoká prašnost, velké znečištění ovzduší i časté střídání teplot.

Výměnu státní vlajky má na starosti vrchní praporčík 18. úkolového uskupení nadpraporčík Lubomír Volný. Ceremoniálu, při kterém stáhne starou vlajku a následně vztyčí novou, se účastní také čestná stráž složená z příslušníků úkolového uskupení.

Vyjádření úcty k vlasti

„Státní vlajka je jedním ze základních symbolů národní svrchovanosti a nezávislosti České republiky. Je důležitým atributem obzvláště pro vojáky působící v zahraničních operacích. Proto je i obměně státní vlajky věnována zvláštní pozornost jako vyjádření úcty k vlasti a naší historii. K tomu by měl být celý národ vychováván v rodině, ve škole a ve společnosti,“ uvedl velitel 18. úkolového uskupení AČR Resolute Support podplukovník František Vilím.

Poznamenal, že součástí ceremoniálu byl krátký projev velitele a vyhlášení personálních rozkazů, kterými byli tři příslušníci úkolového uskupení jmenováni do vyšších hodností.

18. úkolové uskupení bude na území Afghánistánu plnit úkoly do června 2019. Vojáky mimo jiné čeká i instalace pietního místa, jež bude připomínat české vojáky, kteří padli při plnění služebních úkolů v Afghánistánu. Památník bude umístěn v takzvaném Českém háji, který v roce 2014 v centru základny HKIA vysadili příslušníci 11. polního chirurgického týmu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vydala loni na léčbu rakoviny prostaty 215 milionů korun

9:15 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vydala loni na léčbu rakoviny prostaty 215 milionů korun

Rakovina prostaty je ve vyspělých zemích nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a po karcinomu plic…