Armáda ČR: V Bamaku se vystřídali vojáci, noví jsou opět dělostřelci z Jinců

29.05.2021 22:30

Při slavnostním aktu předání operačního úkolu mezi 4. a 5. úkolovým uskupením AČR Mali předal českou vlajku do rukou nového velitele kapitána Radka Miriťuka náčelník štábu mise EUTM plukovník Perez Ucha. Po úspěšném působení v Mali se tak jednotka, vedená kapitánem Václavem Ottou, může vrátit do ČR.

Armáda ČR: V Bamaku se vystřídali vojáci, noví jsou opět dělostřelci z Jinců
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Ve svém vystoupení česká jednotka dokázala, že se skládá z kvalitně vycvičených a psychicky silných osobností. Díky jejich obrovské disciplíně a úsilí byla zaručena bezpečnost základny. Zdůrazňuji, že profesionální přístup české jednotky k plnění úkolů si vysloužil náš respekt," pochválil Čechy plukovník Ucha.

Velitel končícího týmu kapitán Václav Otta prohlásil, že si velmi váží dobré spolupráce s velením mise EUTM a svým vojákům poděkoval za profesionalitu a energii, kterou věnovali přípravě a nasazení.

„Děkuji našim předchůdcům za práci a bezproblémové předání operačního úkolu a jsem přesvědčen, že splníme úkoly se ctí a v požadované kvalitě,“ sdělil velitel nastupujícího 5. úkolového uskupení Radek Miriťuk.

Jádro jednotky 4. úkolového uskupení AČR Mali bylo tvořeno příslušníky 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců, 5. úkolové uskupení tvoří převážně jejich kolegové ze 132. dělostřeleckého oddílu.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14725 lidí

Úspěšné šestiměsíční působení v Mali

Jinečtí vojáci během svého působení v Mali zabezpečovali obranu a ochranu perimetru velitelství mise EUTM-M (European Union Training Mission in Mali), poskytovali ochranu letecké společnosti STARLITE zajišťující pro EUTM podporu MEDEVAC na letišti v Bamaku, zajišťovali ozbrojené doprovody, vyčleňovali síly rychlé reakce - QRF (Quick Reaction Forces), kdy byli schopni 24 hodin denně, sedm dní v týdnu okamžitě zasáhnout ve prospěch mise EUTM-M , a plnili řadu dalších úkolů.

K tomu bylo třeba pravidelně procvičovat taktické drily. Vojáci museli pod psychickým a fyzickým tlakem zvládat zadání blížící se reálné situaci. „Vojáci museli tyto drily pravidelně pilovat tak, aby byli schopni správně reagovat na případné napadení základny, útoky na VIP osoby, umět poskytnout první pomoc zraněným při útoku a také vyžádat MEDEVAC, či zachránit odloučenou osobu,“ vysvětlil kapitán Václav Otta.

„Při procvičování MEDEVAC a záchraně odloučených osob jsme spolupracovali s jihoafrickou společností STARLITE, kdy jsme využívali jejich vrtulníky a personál. Byla s nimi výborná spolupráce a vojáci si také ověřili schopnost komunikace v anglickém jazyce,“ dodal zástupce velitele 4. ÚU, nadporučík P. S.

Čtrnáct projektů se během půlročního nasazení podařilo realizovat specialistovi civilně-vojenské spolupráce (CIMIC). Jednalo se o projekty na podporu zdravotnictví, malijské armády, školství či distribuci humanitární pomoci. Konkrétně šlo o rekonstrukci zdravotnického zařízení, stavbu překážkové dráhy, dovoz školních pomůcek či darování oblečení a řadu dalších dokončených projektů. „Během svého působení v Mali jsem měl možnost spolupracovat s celou řadou subjektů místní samosprávy či organizacemi zde působícími a v neposlední řadě s českým velvyslanectvím v Mali,“ uvedl specialista CIMIC, nadporučík J. A.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Zpráva o zdravotním stavu prezidenta republiky

13:30 Hrad: Zpráva o zdravotním stavu prezidenta republiky

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý dne 14. září 2021 plánovaně nastoupil do Ústřední vojenské n…