Armáda ČR: Velitel mise EUTM na inspekci výcviku v Gao

08.01.2021 22:11

Výcvik malijských vojáků běží na plné obrátky na několika místech v Mali najednou. Před završením českého velení misi v Mali se povedlo zrealizovat také stěžejní výcvik Malijců na obrněných vozidlech Typhoon v tisíc kilometrů vzdáleném Gao. Gradující výcvik nedávno navštívil velitel mise EUTM brigádní generál František Ridzák.

Armáda ČR: Velitel mise EUTM na inspekci výcviku v Gao
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Malijská armáda získala desítky obrněných vozidel Typhoon pro vedení operací v částech Mali, které jsou zmítané častými útoky povstalců. Vojáci proto budou využívat obrněnce hlavně ve střední části země, kde je vliv teroristických skupin nejrozšířenější. A právě v Gao, které je od hlavního města Bamaka vzdálené tisíc kilometrů, se uskutečnil historicky první výcvik malijské čety vedený misí EUTM.

Požadavek na tento speciální výcvik vzešel z malijské strany na pravidelném čtvrtletním koordinačním jednání mezi velitelem mise EUTM a náčelníkem generálního štábu malijských ozbrojených sil. „Malijci sice disponují obrněnými vozidly, ale nutně potřebují vycvičit řidiče, střelce z těžkých zbraní a pěší vojáky, prostě celou osádku,“ vysvětluje generál Ridzák.

„Vojáci prošli komplexním výcvikem, kdy si osvojili postupy k ochraně proti improvizovaným výbušným zařízením, naučili se, jak poskytnout první pomoc, správně zacházet s těžkými zbraněmi,“ podává hlášení o výcviku generálovi hlavní instruktor, finský kapitán T. V. a pokračuje: „V kurzu si vojáci také museli nadrilovat formace s vozidly, jízdu různým terénem, překážkovou dráhu, reakci na napadení, a hlavně jak vozidlo před jízdou zkontrolovat a starat se o něj. Nejdříve jsme všechno pilovali v družstvu, poté se Malijci secvičili v celé četě,“ dodává.

Portail de confiance – brána důvěry

Ve francouzské části letiště v Gao přivítal českého velitele s náčelníkem štábu a velitelem výcvikového kempu EUTM v Koulikoro francouzský velitel základny operace Barkhane plukovník Fabien Delacotte, který českou skupinu po celou dobu inspekce doprovázel. Na generála Ridzáka zapůsobila tzv. brána důvěry, která spojuje malijskou základnu s francouzskou základnou operace Barkhane. „Nyní procházíme bránou, od které mají klíče jak Francouzi, tak naši malijští kolegové. Říkáme jí portail de confience – brána důvěry, která nás jako partnery navzájem propojuje," popisuje obrazně generálovi plukovník Delacotte a dodává: „Výcvikem jednotek ve střední části Mali se vzájemná spolupráce EUTM a operace Barkhane prohlubuje, jsme za to velmi rádi.“

Vedle výcviku malijské čety na těchto obrněncích, specialisté z poradního pilíře (Advisory Task Force) mise zároveň školili malijské vojáky z regionálního místa velení v používání počítačové sítě pro podporu vojenského systému velení a řízení. Malijský velitel regionu, plukovník Tounami Koné, kterého generál Ridzák také navštívil, si školení obsluhy systému pochvaloval.

„I když jsme se v misi museli potýkat s četnými problémy, nejdříve s nákazou, pak se po státním převratu pozastavil výcvik, potom jsme museli zorganizovat hromadný návrat personálu do mise po znovuobnovení výcvikových aktivit, povedlo se nám těsně před završením našeho velení zrealizovat tento velmi důležitý projekt. Naši španělští kolegové, kteří převezmou velení, budou ve výcviku nadále pokračovat,“ uzavřel generál Ridzák.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Návštěva ve Vratislavi

22:33 Národní knihovna: Návštěva ve Vratislavi

Ve dnech 24. a 25. ledna 2023 navštívili vedoucí pracovníci Národní knihovny ČR - Tomáš Foltýn, Adol…