Armáda ČR: Vojáci si připomněli vánoční svátky v misích

28.12.2022 21:50 | Tisková zpráva

I když vojáci v zahraničních misích tráví vánoční svátky daleko od domova, snaží se, pokud jim to plnění operačních úkolů dovolí, aspoň částečně si nejkrásnější dny v roce přiblížit.

Armáda ČR: Vojáci si připomněli vánoční svátky v misích
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Nyní je v zahraničních operacích nasazeno více jak sedm stovek vojáků, nejpočetnější zastoupení je na Slovensku, Litvě a Lotyšsku.

Vánoce na Slovensku byly ve znamení českých tradic i mezinárodní pospolitosti

Vánočními písněmi, štědrovečerní večeří a i rozdáváním dárků oslavili vojáci 2. rotace mnohonárodnostního bojového uskupení 24. prosinec na Slovensku. „Chtěli jsme aspoň částečně nahradit vánoční atmosféru, kterou by vojákům poskytl jejich domov a nejbližší. I z toho důvodu byl program v uvolněném duchu, aby ho každý mohl prožít podle svého uvážení,“ přiblížil hlavní myšlenku organizace Vánoc ve vojenském prostoru Lešť velitel kontingentu plukovník Karel Navrátil.

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44913 lidí

Na Štědrý den se ve volných chvílích připravovalo už několik dní předem. Příslušníci bojového uskupení společně ozdobili stromeček a každý den před Vánoci mohli při jídle poslouchat koledy v jazyce jednotlivých národů. „Ještě před štědrovečerní večeří jsme si pak ty známější koledy zazpívali naostro za doprovodu kytary a dalších nástrojů, abychom se naladili na tu správnou vánoční notu,“ dodal kaplan bojového uskupení nadporučík P.H.

24. prosince si vojáci pochutnávali nejen na českých tradičních jídlech, ale na své si přišli i zahraniční partneři: „Štědrovečerní večeře se skládala z české a slovenské klasiky. Navíc bylo navařeno tradiční jídlo i pro americké, německé a slovinské vojáky,“ popsal slavnostní jídelníček náčelník logistické podpory mezinárodního uskupení podplukovník B.V.. Po vydatné večeři naplánoval kaplan kontingentu pro zájemce i půlnoční mši v nedalekém kostele v obci VeľkýKrtíš.

„Vzpomněli jsme především na naše rodiny a blízké, kteří slavili Vánoce bez nás. Zároveň jsme si ale připomněli i důvody, proč jsme tady a jaký je náš úkol. Pro nikoho to není jednoduché, ale musíme se přes to přenést a vstoupit do nového roku v plné polní, jak se říká,“ doplnil kaplan P. H.

V Litvě měli vánoční trhy

I vojáci 3. úkolového uskupení eFP v Litvě tráví letos Vánoce daleko od svých rodin. Sváteční atmosféru zde na základně v Rukle alespoň na chvilku navodily vánoční trhy, které v sobotu 17. prosince 2022 zahájil velitel bojového uskupení eFP podplukovník Marco Maulbecker. Po celý týden si mohli vojáci v prodejních stáncích koupit sladké i slané pochoutky, na zahřátí nechyběl nealkoholický ovocný punč nebo „svařák“.

Češi si v ubytovacích prostorách ozdobili stromeček, nebo spíše několik stromečků, a instalovali světelnou výzdobu. Na Štědrý den čekala všechny příslušníky mise tradiční německá večeře – bramborový salát a bratwurst (podobný české vinné klobáse). Po ní se strakoničtí protiletadlovci vydali na bohoslužbu a společné setkání v kapli (Little Church). 24. prosince také čeští vojáci obdrželi malou pozornost od svých kamarádů z Čech ve formě perníčků, které pro ně byly připraveny na jejich mateřském útvaru ve Strakonicích.

V Lotyšsku měli Štědrý den už v pátek

Vojáci 9. úkolového uskupení eFP v Lotyšsku si udělali Štědrý den už 23. prosince. Měli ozdobený stromeček a připravili štědrovečerní tabuli. Vánoční setkání zahájil velitel jednotky úvodním slovem, poté následovala společná večeře za účasti všech příslušníků a poté rozdávání dárků. Ke štedrovečernímu menu byl podáván bramborový salát, kapr, vepřové či kuřecí řízky a hrachová polévka. Nechybělo ani vánoční cukroví. Aspoň takto si na chvilku vojáci přiblížili vánoční atmosféru během plnění operačního úkolu v zahraniční misi.

Na Sinaji dostali speciální šátek

Vojáci 22. letecké jednotky CASA na základně v Šarm aš-Šajchu zabezpečili v pátek 23. prosince poslední operační let před Štědrým dnem. Na Štědrý den se jednotka sešla večer ve společenském ubytovacím prostoru (Pátio) u vánoční stromečku a u společné večeře, kde si vojáci pochutnali na vepřovém řízku s bramborovým salátem. Toto menu si připravili z vlastních prostředků.

Na závěr velitel letecké jednotky rozdal všem příslušníků osobní dárky. Jedná se o Shemagh (arabský šátek), velmi účinný doplněk proti písečnému prachu, a to zvláště po přistání letounu na nezpevněném povrchu. Následně vojáci zavolali svým rodinám do České republiky a popřáli jim hezké svátky. V neděli 25. prosince čekalo vojáky standardní plnění operačního úkolu - operační lety ve prospěch mise MFO.

Děkujeme všem vojákům, kteří v těchto dnech slouží v zahraničních operacích i jejich rodinám, kteří jsou jim velikou oporou a podporují je na dálku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

13:07 ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

Do posledního zaplnili zájemci volná místa na prohlídce speciálního Centra přípravy personálu jadern…