Arnika: Emise dioxinů sníží Spolana do konce roku, se rtutí musí skončit do roku 2017

12.09.2013 16:00

Výrobu chlóru za použití rtuti musí Spolana Neratovice ukončit v polovině roku 2017 (1). Do konce roku 2013 musí navíc skončit s úpravou odpadů z výroby chlóru, při níž vznikají dioxiny (2), které unikají do ovzduší a opouštějí brány chemičky v odpadech. Zastavení emisí dioxinů byl požadavek sdružení Arnika, aby bylo možné jednat o kompromisu v otázce rtuti. K tomu bude Spolana muset sledovat dioxiny v odpadech a rtuť v rybách. Vše vyplývá z aktuálně doručeného písemného rozhodnutí o integrovaném povolení k výrobě rtuti, které vydal středočeský krajský úřad (1).

Arnika: Emise dioxinů sníží Spolana do konce roku, se rtutí musí skončit do roku 2017
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

„K dohodě mohlo dojít už v dubnu letošního roku, kdyby polské vedení společnosti Anwil netrvalo na tom, že chce provozovat zastaralou technologii až do konce roku 2020. Arnika tehdy jako kompromis navrhla termín ukončení provozu amalgámové elektrolýzy na konci roku 2016. Už tehdy jsme žádali, a nyní na to Spolana přistoupila, lepší monitoring životního prostředí. Ustoupit o další půlrok bychom bez dalších podmínek ochotní nebyli. Proto musela neratovická chemička slíbit, že ukončí provoz zařízení, u kterého dochází k únikům dioxinů,“ říká vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky, který byl zároveň hlavním vyjednavačem nevládní organizace.

Spolana Neratovice v srpnu loňského roku původně žádala o prodloužení lhůty, kdy má ukončit provoz zastaralé amalgámové elektrolýzy využívající rtuť k výrobě chloru a louhu sodného, do konce roku 2020. Původní termín z roku 2007 přitom měla stanoven na rok 2014 (3). Takto prodlouženou lhůtu Krajský úřad Středočeského kraje odmítl a potvrdil původní termín – tedy rok 2014 podle znění integrovaného povolení z roku 2007. Proti němu se odvolaly Spolana Neratovice a město Neratovice (4).

Někdejší ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) spolu se senátorkou Vrecionovou (ODS) pak navštívil Spolanu a oba slíbili, že svolají jednání všech zúčastněných stran včetně občanských sdružení. „Žádnou schůzku nesvolali, namísto toho ale ministerstvo životního prostředí těsně před odchodem ministra Chalupy (ODS) z funkce vyhovělo odvolání Spolany. Chalupovi podřízení to odůvodnili tak, že dohoda zúčastněných stran údajně není vyloučena. Jediné jednání svolal náměstek hejtmana Středočeského kraje,“ dodává Petrlík. Ministerstvo však mělo možnost původní verdikt Krajského úřadu Středočeského kraje potvrdit.

(1) Celý text rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ze dne 9. září 2013 je k dispozici na webu Arnika http://arnika.org/soubory/dokumenty/toxicke-latky/Spolana/130909_Rozhodnuti_Spolana.pdf

(2) Dioxiny zahrnují dvě skupiny látek: polychlorované dimenzo-p-dioxiny a polychlorované dibenzofurany (PCDD a PCDF). Celkem se jedná o 210 látek, z nichž se sleduje 17 nejvíce nebezpečných pro lidské zdraví. Tyto látky jsou nebezpečné již ve stopových koncentracích. V životním prostředí se jejich hladiny měří v pikogramech (10-12 g) a kvůli různé toxicitě jednotlivých dioxinů se zjištěné hodnoty přepočítávají na toxický ekvivalent (TEQ). Tyto látky reguluje Stockholmská úmluva o perzistentních organických látkách. Signatářské země, kterou je i Česká republika, by se podle této úmluvy měly snažit emise dioxinů do životního prostředí trvale snižovat, a to včetně jejich přítomnosti v odpadech.
Více o dioxinech: http://arnika.org/dioxiny-pcdd-pcdf

(3) Podrobnosti v tiskové zprávě „Spolana musí skoncovat s toxickou rtutí do konce roku 2014“ ze dne 6. března 2013, dostupná na http://arnika.org/spolana-musi-skoncovat-s-toxickou-rtuti-do-konce-roku-2014

(4) Podrobnosti jsou v tiskové zprávě „Boj o rtuť v Neratovicích pokračuje, majitelé Spolany zazdili kompromis“ ze dne 4. dubna 2013, dostupná na http://arnika.org/boj-o-rtut-v-neratovicich-pokracuje-majitele-spolany-zazdili-kompromis

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS navazuje spolupráci s Univerzitou Karlovou

22:20 ÚOHS navazuje spolupráci s Univerzitou Karlovou

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dne…