„Legislativu chceme také upravit v oblasti vypouštění a ohlašování látek znečišťovateli do toku. Můžeme snížit ohlašovací prahy nebo rozšířit vějíř sledovaných látek, aby znečišťovatelé byli pod větší veřejnou kontrolou. Několik let máme vytvořenou funkční pracovní skupinu, ve které jsou zastoupeni jak znečišťovatelé, tak nevládní organizace, například Arnika, zaměřenou právě na úpravy legislativy týkající se látek vypouštěných do životního prostředí. Tam také diskutujeme monitoring a limity látek, jako jsou kyanidy, měď, nikl a další,“ uvedl doslovně ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
K lepší kontrole a zvýšení vyzval vládu také Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, který se konal 4. listopadu 2020. Během zasedání výboru, kterého se zúčastnil i ministr Brabec, požadavky výzvy Řeky bez jedů osobně poslancům představil Jindřich Petrlík z Arniky (4). Šlo konkrétně o zpřísnění ohlašovacích prahů pro kyanidy do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) a zařazení perfluoralkylovaných látek (PFAS) (5) na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech do IRZ (6).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva