Arnika: Nová pravidla pro developery v Praze - Megalomanské projekty nově i v historickém centru

08.10.2020 17:05

Institut plánování a rozvoje (IPR) právě mění Zásady územního rozvoje (ZÚR). Z vlastních pravidel pro výstavbu potichu vyškrtl zásadní pravidla ochrany zeleně a historického centra a především překážky výstavby předimenzovaných developerských projektů na lukrativních a cenných parcelách.

Arnika: Nová pravidla pro developery v Praze - Megalomanské projekty nově i v historickém centru
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

Změny ve prospěch developerů v průběhu hry posvětí stavby, které dosud byly se zásadami v přímém rozporu, jako například projekt Penty u Masarykova nádraží.

Arnika k aktualizaci ZÚR připravila vlastní připomínky ZDE.

“Pokud developeři nechtějí stavět podle pravidel, vyjde jim Praha vstříc a raději změní samotná pravidla. Jedině tak se dá vysvětlit postup úředníků, který vyžaduje značnou dávku drzosti. Pro nás to ale není nic jiného než krádež za bílého dne,” říká Václav Orcígr z Arniky.

Místo, aby Praha konkrétní pravidla na ochranu zeleně, historického centra nebo velkých transformačních území před nesmyslně přebujelou výstavbou a zbytečnou zátěží automobilovou dopravou zpřesnila, naopak je škrtá jako z jídelního lístku. Nová podoba ZÚR se tak ocitá v rozporu s celou řadou strategií a koncepcí, které metropole sama dříve přijala.

ZÚR jsou nadřazené Metropolitnímu plánu, který je kritizován pro naprosté uvolnění pravidel výstavby v neprospěch ochrany veřejných zájmů, a současné změny mají připravit půdu pro jeho bezproblémové schválení. A není vůbec divu. ZÚR totiž mění stejný tým Institutu plánování a rozvoje (IPR), který připravuje také Metropolitní plán.

Zásady územního rozvoje jsou závazným dokumentem, jehož účelem je ochrana kulturních, přírodních a civilizačních hodnot na úrovni kraje, kterým je také Praha, a stanovení celopražské koncepce rozvoje a uspořádání území. Jsou tedy dokumentem závazně určujícím směřování rozvoje Prahy, který by měl chránit veřejné zájmy. Současná podoba aktualizace ovšem zásadně ekologické i kulturně-historické hodnoty metropole ohrožuje.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Majitelka Dermacolu otevře ve spolupráci s ČMAPM vlastní školu

10:29 Majitelka Dermacolu otevře ve spolupráci s ČMAPM vlastní školu

Spolumajitelka kosmetické společnosti Dermacol Věra Komárová otevře od nového školního roku vlastní …