Arnika: Změna zákona o odpadech zvýhodní odpadovou lobby a ožebračí města a občany

16.06.2020 18:01 | Zprávy

Poslanecká sněmovna projedná pozměňovací návrh zákona o odpadech. Poslanci Antonín Staněk z ČSSD a Jan Zahradník z ODS navrhují, aby provozovatelé skládek nemuseli platit za odpad, pokud bude nějakým způsobem využitý při úpravě skládek, navíc zpětně až do roku 2015[i].

Arnika: Změna zákona o odpadech zvýhodní odpadovou lobby a ožebračí města a občany
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Města, na jejichž katastrálním území se skládka nachází, přijdou o stamiliony korun ročně. Proti návrhu se postavily nejen obce, ale i samotní občané, kteří musí za nakládání s odpady platit. Proti návrhu vznikla petice, kterou Arnika plně podporuje. Petice proti pozměňovacím návrhům zákona o odpadech - nevýhodné pro obce, občany, stát a životní prostředí (ZDE).

Návrh jde evidentně na ruku odpadové lobby, především společnosti AVE CZ. Firma provozující skládky v Benátkách nad Jizerou a v Čáslavi dostala pokutu 2 miliony korun od České inspekce životního prostředí za hlášení nepravdivých údajů o produkci a nakládání s odpady. Firma totiž chybně vykazuje odpady jako konstrukční materiál, aby za uložení nemusela hradit poplatky[ii].

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.