Asociace exportérů: Historicky nejvyšší přebytek zahraničního obchodu

06.01.2014 9:52 | Zprávy

Podle dnes zveřejněných údajů ČSÚ o zahraničním obchodu se v loňském listopadu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 7,4 % a dovoz o 6,3 %. Obchodní bilance skončila přebytkem 38,7 mld. Kč, který byl meziročně o 5,1 mld. Kč vyšší.

Asociace exportérů: Historicky nejvyšší přebytek zahraničního obchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zveřejněný listopadový přebytek zahraničního obchodu přes 38 miliard je historicky nejvyšším. Ukazuje, že český export už krizi překonal a firmám se daří prosadit se na zahraničních trzích, na kterých dochází k oživování poptávky. Jde především o evropské trhy (EU28), kde skončila obchodní bilance aktivem 73,5 miliard korun. Již tradičně je hlavním tahounem exportu automobilový průmysl, který se zvýšil meziročně o více než 9 miliard korun.

Celkové kladné saldo za rok 2013 nakonec bude vyšší, než jsme očekávali. Díky skvělým číslům bude predikovaná hranice 350 miliard zcela jistě překonána a můžeme se dostat až někam k číslu 365 miliard korun. V tomto směru rozhodnou prosincová čísla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

BIS

Co myslíte těmi dalšími kroky proti BIS? Podáte žalobu? Jde to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚRAO: Letní škola. Přihlašování spuštěno

10:29 SÚRAO: Letní škola. Přihlašování spuštěno

Zajímáš se o geologii, jadernou energetiku, stavební inženýrství nebo ochranu životního prostředí? P…