Asociace krajů chce posílit služby, které poskytuje regionům, tedy lidem

26.01.2017 8:41 | Zprávy

Rada Asociace krajů ČR na prvním zasedání po prosincové volbě nového předsednictva projednala činnosti na následující dva roky. Shoda panuje v tom, že Asociace krajů ČR musí reagovat na aktuální problémy veřejné správy, zohledňovat resortní rozdělení státu (ministerstev i poslaneckých a senátních výborů), být profesionální a apolitická.

Asociace krajů chce posílit služby, které poskytuje regionům, tedy lidem
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

Služby našim členům, tedy lidem, proto chceme ještě více posílit - například organizací vzdělávacích akcí pro krajské zastupitele nebo tím, že každý z hejtmanů bude mít na starosti jednu konkrétní oblast činnosti,“ říká předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová   

„Jsem rád, že vás na první Radě v novém složení Asociace mohu přivítat zde v Moravskoslezském kraji. Kde je aktuálně dle všeho lepší situace se smogem než v jiných městech,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodává: „Příznačné tak je, že jsme dnes mimo jiné nominovali vedení odborné komise pro chytré regiony, jejíž součástí je i oblast životního prostředí.“

Na jednání Rady Asociace krajů ČR se tak mimo jiné probralo složení odborných komisí. Fungují jako poradní orgány Rady, v čele je vždy hejtman jako předseda komise, který má na starosti jednu konkrétní oblast. Komisí je následujících čtrnáct:

 • grémium ředitelů krajských úřadů - Jana Vildumetzová, předsedkyně a hejtmanka Karlovarského kraje
 • pro bezpečnost - Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje
 • pro cestovní ruch - Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje
 • pro dopravu - Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
 • financování a majetek krajů - Jiří Čunek, místopředseda Rady AKČR a hejtman Zlínského kraje
 • pro IT ve veřejné správě  - Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina
 • pro kulturu a sport - Jiří Zimola, místopředseda a hejtman Jihočeského kraje
 • pro regionální rozvoj, zemědělství a venkov - Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje
 • pro sociální věci - Oldřich Bubeníček, místopředseda a hejtman Ústeckého kraje
 • pro chytré regiony (včetně životního prostředí a energetiky) - Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Praha
 • pro školství - Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje
 • pro veřejnou správu a legislativu - Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
 • pro zahraniční spolupráci - Jaroslava Pokorná Jermanová, místopředsedkyně a hejtmanka Středočeského kraje
 • pro zdravotnictví - Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje

Debatovalo se také o ukončování operačních programů, čerpání finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu, komunikaci či nadcházejícím jednání s vládou plánovaném na 20. února 2017. Mělo by se týkat i navýšení platů řidičů veřejné autobusové dopravy či financování komunikací II. a III. tříd. Proto se prvního jednání Rady zúčastnil ministr dopravy Dan Ťok. Podrobnosti k plánovanému jednání se všemi ministry najdete v dříve vydané tiskové zprávě zde. Stejné téma chce Asociace krajů probrat 22. února 2017 také s představiteli Svazu měst a obcí ČR. Kromě toho se koná celá řada jednání s dopravci i dopravními odbory v jednotlivých krajích. Tak, aby se nařízení vlády, ke kterému kabinet bohužel příliš neřešil finanční krytí, ani povinnost respektovat platné smlouvy s dříve vysoutěženými dopravci, mohla realizovat. Nová Rada Asociace krajů představí své priority také prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi, a to 14. února 2017. A rovněž se hledají termíny jednání s dalšími ústavními činiteli.

O Asociaci krajů

Asociace krajů České republiky je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, která byla založena na základě zákonů České republiky. Členy Asociace krajů jsou všechny regiony České republiky, včetně hlavního města Prahy, která je ze zákona současně obcí i regionem. Asociace je názorovou platformou, která si klade za prvořadý cíl hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Základním a společným zájmem krajů je péče o všestranný rozvoj území a o potřeby občanů v něm žijících. Více na www.asociacekraju.cz.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Krajský Domov na Stříbrném vrchu se rozšíří o komunitní bydlení

11:44 Královéhradecký kraj: Krajský Domov na Stříbrném vrchu se rozšíří o komunitní bydlení

V Rokytnici v Orlických horách začala výstavba dvou bytových domů pro 12 klientů Domova na Stříbrném…