Auto*Mat: Praha potřebuje masterplán, shodují se urbanisté a dopravní odborníci

14.10.2013 11:40 | Zprávy

Praha hostovala unikátní seminář o dopravním plánování Plány udržitelné mobility. Ten pořádala iniciativa Auto*Mat spolu s Útvarem rozvoje města v rámci projektu „Bez zmatků a tunelů – kampaň za koncepční rozvoj dopravy v Praze“. Sešlo se na něm 45 účastníků včetně zahraničních kapacit, jako je profesor Technické univerzity Drážďany a předseda vědecké rady spolkového ministerstva pro dopravu, výstavbu a rozvoj měst Gerd-Axel Ahrens, či konzultantka významné kolínské společnosti Rupprecht Consult Susanne Böhler-Baedeker. Řešili mimo jiné i pražský městský plán.

Auto*Mat: Praha potřebuje masterplán, shodují se urbanisté a dopravní odborníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled přes Vršovice na Pražský hrad

„Plán udržitelné mobility je nástrojem, pomocí kterého se můžou politici dobře rozhodnout, která opatření provedou. Mají tak lepší podklady a informace o tom, kam jejich opatření povedou,“ popsal Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

Profesor Ahrens hovořil o tom, že člověk žijící ve městě vykoná v průměru tři cesty za den s tím rozdílem, že postupem času je vzdálenost těchto cest delší, což neumožňuje dosahovat nových cílů. Podle něj se doprava dá dobře ovlivňovat s ohledem na to, co může město obyvatelům nabídnout, protože kratší vzdálenosti jsou levnější. Podle Ahrense budeme v budoucnosti využívat auto efektivněji, díky zpřísňujícím se emisním limitům se bude více využívat car-sharing a veřejná doprava. Vlastnictví auta je přitom podle něj pro redukci provozu klíčové a bude se v budoucnu snižovat. Lze také předpokládat, že pouze projekty založené na integrovaných dopravních plánech budou moci v budoucnu být podporovány ze zdrojů na národní nebo celoevropské úrovni.

Ahrens představil vývoj nástrojů integrovaného dopravního plánování v Německu, kde se plány udržitelné mobility vyvinuly z úzce nahlížené plánovací metody.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Dopravní soutěž mladých cyklistů 2026 zná své vítěze

7:27 BESIP: Dopravní soutěž mladých cyklistů 2026 zná své vítěze

Družstvo základní školy Kravsko z Jihomoravského kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže…