Green Sense Concrete představuje balíček služeb společnosti BASF, který pomáhá výrobcům vylepšit pracovní charakteristiky betonu, jako je odolnost, pevnost a šetrnost k životnímu prostředí. Balíček se skládá ze tří složek: optimalizace návrhu betonové směsi odborníky společnosti BASF, použití hyperplastifikátorů od společnosti BASF (např. MasterGlenium®) a analýzy ekologické účinnosti betonové směsi. Analýza slouží ke zjištění ekonomických a ekologických kritérií výkonnosti ve srovnání s tradičními návrhy betonových směsí.
Například při výstavbě nového Světového obchodního centra v New Yorku ušetřila technologie Green Sense Concrete ve srovnání s tradičním návrhem betonové směsi přibližně 15 800 tun ekvivalentu CO2 a přibližně 25 400 megawatthodin energie. Společnost BASF tímto způsobem nabízí řešení naléhavých problémů ve stavebnictví, jako je vysoký podíl spotřeby primární energie či vysoký podíl skleníkových plynů a emisí jemných prachových částic.
Referenční projekt v Evropě
Technologie Green Sense Concrete byla v Evropě použita poprvé při výstavbě nové kancelářské budovy společnosti BASF v Ludwigshafenu v Německu, jejíž dokončení se plánuje v roce 2015. Sedmipatrová budova má celkovou plochu cca 35 000 m2 a poskytne více než 1 400 dalších kancelářských pracovišť. Společnost BASF usiluje o získání zlatého certifikátu Německé rady pro udržitelné budovy (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen, DGNB). Aby jej společnost získala, musí celá budova během výstavby, v době životnosti i při demontáži splňovat přísné normy. Systém DGNB zohledňuje všechny důležité aspekty trvale udržitelné výstavby v průběhu celého životního cyklu budovy. Proces certifikace zahrnuje šest oblastí – ekologii, ekonomiku, sociálně-kulturní a funkční aspekty, technickou kvalitu, procesy a místo stavby, přičemž stejný význam je přiřazován jak ekonomickým aspektům trvale udržitelné výstavby, tak ekologickým kritériím.
Při lití základové desky nové kancelářské budovy bylo zpracováno přibližně 2 100 m3 betonu. Návrh směsi byl optimalizován pomocí analýzy ekologické účinnosti. „Vyladili jsme naše přísady do betonu se surovinami, které výrobce betonu používá, čímž jsme ve srovnání s konvenčním návrhem betonové směsi dosáhli úspor okolo 30 procent ekvivalentu CO2,“ říká Dr. Sven Asmus, který ve společnosti BASF celosvětově zodpovídá za přísady do betonu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva