BIS: Reakce na články Jaroslava Kmenty

12.03.2023 16:35 | Tisková zpráva

Novinář Jaroslav Kmenta se na stránkách portálu Echo24.cz vrátil k textu, který uveřejnil v říjnu roku 2022 v měsíčníku Reportér. V něm obvinil ředitele BIS Michala Koudelku z toho, že měl nařídit nelegální odposlouchávání tří spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana.

BIS: Reakce na články Jaroslava Kmenty
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Mělo se tak dít v přesně vymezené době prostřednictvím odposlouchávacího zařízení známého jako Agáta. Tím nejzásadnějším tvrzením bylo, že vše proběhlo bez souhlasu soudu a tedy v rozporu se zákonem. Na text jsme dlouho nechtěli reagovat, protože se jedná o absurdní a smyšlené obvinění. Nakonec jsme se rozhodli využít texty Jaroslava Kmenty a osvětlit veřejnosti, jak BIS pracuje a postupuje.

Jaroslav Kmenta popisuje události a techniky, o kterých nemá dostatek informací, a tak se dopouští hrubých nepřesností a jasně nepravdivých tvrzení. Přesto, že Jaroslav Kmenta měl k dispozici jasné vysvětlení přímo od mluvčího BIS, v šíření nepravdivých informací dále pokračuje. Své tvrzení, že ředitel BIS nařídil nelegální odposlechy, navíc uveřejňuje přesto, že je mu známo jednoznačné vyjádření Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která jasně konstatovala, že BIS se ničeho nezákonného nedopustila.

Vždy, když chce BIS nasadit odposlech, musí mít souhlas předsedy senátu vrchního soudu v Praze. To je zásadní a nepřekročitelná podmínka při nasazení odposlechu prostřednictvím telefonního operátora, a to samé platí i pro použití jiných technických prostředků včetně tzv. Agáty. Vše je vždy řádně odůvodněno, předsedou senátu vrchního soudu schváleno a následně kontrolováno, ke všemu existuje dokumentace a konečně do celého procesu je zapojeno více na sobě nezávislých pracovišť služby jako další stupeň kontroly.

Toto ovšem autor článku zjevně neví, a tak svá nepravdivá obvinění dokumentuje zcela mylnými popisy, jakou technikou měly být odposlechy prováděny apod. Mělo se údajně jednat o odposlouchávací zařízení Agáta. Je asi na místě veřejnosti vysvětlit, jak takové zařízení funguje. Je umístěno ve větším automobilu, a aby mohlo odposlouchávat konkrétní osobu, musí být dlouhodobě umístěno v blízkosti této osoby, tzn. v blízkosti bydliště, pracoviště apod. Představa, že cizí vozidla dlouhodobě a bez povšimnutí parkovala na druhém nádvoří Pražského hradu nebo před zámkem v Lánech, je spíše úsměvná. Nemůžeme zde sdělovat, zdali BIS zařízení Agáta vlastní či používá, nicméně v okamžiku, kdy p. Kmenta svá obvinění vyslovil, začala inspekce BIS jako nezávislý orgán vyšetřovat podezření ze spáchání trestného činu příslušníkem služby. A výsledek tohoto šetření byl předložen poslancům Stálé sněmovní kontrolní komise, která jednoznačně konstatovala, že k žádnému porušení zákona nedošlo.

Jaroslav Kmenta bez důkazů očernil ředitele BIS i celou službu. BIS by přivítala, kdyby se za tyto pomluvy omluvil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Češi letos plánují utratit více za letní dovolenou, mírně roste zájem o zahraničí

22:04 CzechTourism: Češi letos plánují utratit více za letní dovolenou, mírně roste zájem o zahraničí

Celkem 61 % Čechů se chystá strávit letošní letní dovolenou v tuzemsku, nejčastěji v Jihočeském a Ji…