BIS si připomíná 30 let od vzniku civilní kontrarozvědky

18.02.2020 17:07 | Zprávy

Psal se rok 1990 a Československo se opět vracelo mezi demokratické státy světa. 16. února vznikla civilní kontrarozvědka pod názvem Úřad na ochranu ústavy a demokracie.

BIS si připomíná 30 let od vzniku civilní kontrarozvědky
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Doslova na troskách bývalé Státní bezpečnosti, která byla rozkazem ministra vnitra zrušena den před tím, se začala budovat nová služba. Začala dlouhá nelehká cesta k dnešní Bezpečnostní informační službě.

Úřad na ochranu ústavy a demokracie se ještě na konci roku 1990 přejmenoval na Federální informační službu, aby po půl roce opět změnil strukturu i název a stal se Federální bezpečnostní informační službou České republiky. Dnešní podobu názvu dostala BIS až 30.července 1994. (www.bis.cz/historie). „Dodnes si myslím, že jsme měli zůstat u původního názvu, protože ochrana ústavy a demokracie patří k našim hlavním úkolům,“ říká současný ředitel BIS Michal Koudelka. Sám je pamětníkem téměř celého třicetiletého období. „Přišel jsem do FBIS v roce 1992 a neprozradím žádné tajemství, když to období nazvu diplomaticky poněkud neurovnaným. O to víc jsem dnes pyšný, jak silnou a respektovanou službu se za těch třicet let podařilo vybudovat,“ vypráví Michal Koudelka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Vy současnému prezidentovi vyčítáte, že dělá klukovské vzdoroakce?

A co jste tedy dělal vy, když jste byl prezident? Vždyť vy jste do jmenování vlády a jednotlivých ministrů zasahoval mnohem víc. A proč? Podle mě za tím byly jen vaše osobní důvody, což je podle mě horší. Takže proč myslíte, že teď můžete moralizovat někoho jiného?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Stovky výrobků podezřelých z porušení práv duševního vlastnictví

13:33 Celní správa: Stovky výrobků podezřelých z porušení práv duševního vlastnictví

Příslušníci Celního úřadu v Liberci přijali v těchto dnech od 14 majitelů dotčených ochranných známe…