Babyboom v rezervaci pokračuje, dnešní hříbě je třetí během posledních deseti dní

22.03.2016 20:43 | Zprávy

Příchod jara je v Přírodní rezervaci Milovice spojený s rozením hříbat divokých koní. Dnes na pastvině porodila potomka klisna Curlew, přezdívaná Curly. Její mládě je třetí, které se během posledních deseti dní narodilo na pastvině v bývalém vojenském prostoru. Spolu s přírůstkem z října loňského roku jsou tak v rezervaci již čtyři hříbata.

Babyboom v rezervaci pokračuje, dnešní hříbě je třetí během posledních deseti dní
Foto: Česká krajina
Popisek: Koně v milovické rezervaci

Klisny rodí sami, bez asistence člověka. Před porodem odejdou stranou os stáda, ke kterému se připojují až poté, co dojde k navázání potřebného pouta mezi matkou a mládětem.

Koně jsou na pastvině ve výborné kondici, přestože nebyli celou zimu přikrmováni. „Zvířata jsou skvěle adaptována na spásání hrubé trávy. Celou zimu je tak nebylo nutné přikrmovat. Naopak, nižší příjem potravy během zimy je součástí jejich přirozeného biorytmu,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Zimní pastva prospívá nejenom koním, ale také milovické stepi. „Právě během zimy spasou zvířata nejvíce staré trávy, takzvané stařiny, a otevřou tak prostor pro ohrožené druhy rostlin a na ně vázané chráněné živočichy,“ doplnil Dalibor Dostál. Vědci tak po loňské sezóně napočítali na pastvině více než sto nových trsů hořce křížatého. Na mnoha z nich nakladl vajíčka kriticky ohrožený motýl modrásek hořcový Rebelův, který je právě na tomto druhu hořců existenčně závislý. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Kulhánek byl položen dotaz

Ministr Kulhánek: Nedostatek bydlení neustále roste

To je naprostá pravda, nemyslíte ale také, že naprosté selhání této vlády, když jste 4 roky u moci a výsledek je takový, že přibývá nedostatek bydlení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Objev vzácného šáchoru Micheliova v Železných horách

19:11 AOPK ČR: Objev vzácného šáchoru Micheliova v Železných horách

Ve Slavické oboře na dně Starého rybníka v chráněné krajinné oblasti Železné hory našli botanici šác…