Bilaterální jednání mezi SÚJB a čínským partnerem NNSA

21.04.2017 21:40

Na základě Memoranda o porozumění, které bylo v roce 2016 uzavřeno mezi SÚJB a čínským jaderným dozorem NNSA, se během 7. hodnotící konference CNS dne 28. 3. 2017 ve Vídni uskutečnilo bilaterální jednání, zaměřené primárně na projednání konkrétního programu spolupráce na léta 2017 – 2018.

Bilaterální jednání mezi SÚJB a čínským partnerem NNSA
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Českou delegaci vedl ředitel sekce jaderné bezpečnosti SÚJB Zdeněk Tipek, čínská delegace byla vedena generálním ředitelem NNSA Tang Bo.

Jednání nabídlo oběma stranám možnost výměny aktuálních informací o stavu jaderné energetiky v daných zemích, přičemž čínský partner neopomenul zdůraznit zájem o zvažovanou výstavbu nových bloků JE Dukovany a uvedl, že právě v Číně dochází k velice intenzivnímu budování nových jaderných zařízení, která v praxi prověřují kvalitu čínských technologií.

Hlavním tématem bilaterální schůzky nicméně bylo projednání návrhu programu spolupráce na léta 2017 – 2018, který na základě závěrů z předchozího zasedání obou delegací v roce 2016 připravila česká strana. Vedoucí české delegace krátce představil jednotlivé oblasti programu (legislativa, jaderná bezpečnost, radiační ochrana a krizové řízení) a uvedl, že se jedná o maximálním rozsah, který je SÚJB schopen pokrýt. Očekává se, že čínský partner posoudí, zda mu do detailu připravený návrh vyhovuje a zda má vlastní okruhy zájmu, které by měly být do programu zahrnuty. Čínská NNSA ústy vedoucího delegace potvrdila zájem o rozvoj úzké spolupráce mezi oběma jadernými dozory, návrh programu přivítala a přislíbila, že v brzké době zašle čínské stanovisko. Čínská delegace upozornila na fakt, že vzhledem ke komplikovaným administrativním procedurám lze s vlastním naplňováním programu počítat spíše až v roce 2018.

Jednání bylo velmi intenzivní a prokázalo oboustranný zájem o výměnu informací a zkušeností mezi českým a čínským jaderným dozorem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Podzimní výměna pražců v metru na lince C a prázdninový provoz autobusů

7:33 DPP: Podzimní výměna pražců v metru na lince C a prázdninový provoz autobusů

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude o nadcházejících podzimních prázdninách pokračovat v metru n…