CAW: Pražský hrad ožívá devátým ročníkem mezinárodního festivalu architektury a urbanismu

24.08.2015 19:51

Milovníci architektonických skvostů mají od dnešního dne jedinečnou příležitost seznámit se s unikátním souborem toho nejzajímavějšího, co charakterizuje všechny kraje napříč celou Českou republikou v oblasti architektury, kultury a umění. V Jiřském klášteře na Pražském hradě začala ústřední výstava festivalu Památky mého kraje, který se koná u příležitosti patnáctého výročí od založení krajů coby územních celků. Výstava je součástí letos již podeváté konaného festivalu Architecture Week 2015.

CAW: Pražský hrad ožívá devátým ročníkem mezinárodního festivalu  architektury a urbanismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu

Výstava je otevřena každý den od pondělí do neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá až do 18. října. Hlavním kurátorem výstavy je Akad. Ing. arch. Miroslav Řepa. Nad festivalem převzali záštitu prezident ČR Miloš Zeman, předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, WHC UNESCO, MMR ČR, MK ČR, MŠMT, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, NPÚ, NTM a Česká komise pro UNESCO.

„Výstavu Památky mého kraje, která je vzhledem k množství zúčastněných subjektů naprosto unikátní, jsme připravili ve spolupráci s kraji, s jednotlivými pracovišti Národního památkového ústavu a řadou muzeí a galerií z České republiky. Každému kraji je věnovaná samostatná expozice, která zahrnuje modely historických budov, zajímavé artefakty, jedno výtvarné dílo vztahující se ke konkrétnímu kraji, mozaiku dobových fotografií historických památek a mozaiku současných fotografií architektonických objektů, krajských kulturních akcí a zajímavých měst z pohledu cestovního ruchu,“ popisuje koncept výstavy Ing. Petr Ivanov, ředitel festivalu. „Celkem bylo jen pro tuto výstavu zapůjčeno přes 120 různých exponátů a kolem 600 fotografií.“

Festival nabídne dalších 13 unikátních výstav

Součástí letošního ročníku Architecture Week bude dalších třináct výstav, které jsou rovněž umístěny v Jiřském klášteře. Výstava České dědictví představí architekturu, památky a kulturu českých měst – Lednice, Hradce Králové, Chrudimi, Olomouce, Ostravy, Pardubic, Prahy 3, Prahy 5, Prahy 7 a Valtice, Czech Tourism v Jiřském klášteře připravil prezentaci a pozvánku k návštěvě všech známých i méně známých památek České republiky. Výstava Praha sakrální je expozicí Magistrátu hlavního města Prahy, který vás zve do pražských katedrál, kostelů a synagog a Vila Tugendhat a nově zpřístupněné brněnské vily představí čtyři vily, reprezentující výjimečné momenty v oblasti individuální rodinné výstavby: vilu Löw-Beer, Jurkovičovu vilu, vilu Stiassni a vilu Tugendhat. Světové dědictví zavede návštěvníky do historie Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvatska, Itálie, Maroka, Slovenska, Srbska a Turecka. Výstava UNESCO Building Peace připomene 70. výročí vzniku organizace UNESCO a uvede českou premiéru prezentace modelu budovy ředitelství UNESCO, postavené podle návrhu architektů Bernarda Zehrfusse, Marcela Breuera a Piera Luigi Nerviho. Mezinárodní výstava Místa/Places ukáže současnou architekturu 27 zemí světa. Uvidíte zde modely, fotografie a filmy o kvalitních architektonických a urbanistických projektech, vylepšujících místa, v nichž jsou umístěny. Z francouzské historie je výstava Gallia Romanica – Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunta Świechowského. Jeho druhá fotografická výstava Anglické katedrály představí 19 anglických katedrál. 150. výročí narození secesního architekta Makse Fabianiho představí výstava Maks Fabiani ve fotografiích Mirana Kambiče a výstava české fotografky Ivety Kopicové Las Escuelas Nacionales de Arte zachycuje neuvěřitelnou architekturu komplexu národní školy umění v Havaně, navržené architekty Ricardem Porro, Robertem Gottardim a Vittoriem Garrati. Historickou i moderní architekturu Městské části Prahy 6 z netradičního, mystického, pohledu zachycuje výstava Mystika městské části Praha 6 a výstava AUDI Heritage představí minulost, přítomnost a budoucnost společnosti Audi.

Do programu festivalu se zapojily i děti

Festival doplní řada doprovodných akcí po celé Praze – výstavy, přednášky, vernisáže a procházky za architekturou jsou již tradiční součástí festivalu. V doprovodném programu zaujímá již potřetí významné místo mezinárodní výtvarně-architektonický projekt Hravý architekt, určený žákům 3. a 4. tříd základních škol, který se tradičně koná pod záštitou paní Ivany Zemanové a ve spolupráci s kraji, městy, institucemi, společnostmi a organizacemi, které pochopily dosah a význam tohoto projektu.

Cílem Hravého architekta je přiblížit dětem adekvátní formou architekturu. Výchova dětí k vnímání architektury prostřednictvím vlastní výtvarné práce rovněž přispívá k dalšímu rozvoji dětí, jejich estetického cítění i logického myšlení. Díky projektu se děti seznámí s profesí a prací architektů, historií architektury a v souvislosti s tím si rozšíří své dějepisné i zeměpisné znalosti a začnou více vnímat kulturu, prostředí, v němž se každý den pohybují. Pochopí význam kvalitní architektury pro každodenní život i v historických souvislostech, objeví architektonické i kulturní bohatství a uvědomí si, jak je důležité toto bohatství zachovat i jak o něj pečovat. Každý rok se zúčastněné děti nejprve sejdou na přednáškách a procházkách za architekturou a společně pak pracují na ztvárnění vybraného tématu, kterým byly v letošním roce Památky mého kraje a mé země. Protože se do projektu, kromě 14 českých škol, zapojilo také 26 zahraničních škol z 18 zemí, seznámí se děti nejen s architekturou a památkami svého nejbližšího okolí, ale dozvědí se, jakých památek si váží třeba na druhém konci světa. Nejpovedenější dětské výtvarné práce jsou vystaveny v samostatné expozici v Rožmberském paláci na Pražském hradě na výstavě pod názvem Hravé památky mé země. Děti z ČR, které to nemají do Prahy tak daleko, se přijedou za odměnu na Pražský hrad podívat. Organizátoři pro ně připravili bohatý program, kdy si prohlédnou výstavy, budou provedeny po Pražském hradě a zapojí se do výtvarných dílen v Plečnikově vyhlídce v Jižních zahradách Pražského hradu. Na koordinaci a přednáškách pro děti se v průběhu celého roku podíleli architekti a další odborníci, kteří se dětem s nadšením věnovali.

Pro odbornou veřejnost a zástupce krajů se bude konat také konference na téma Strategie financování nemovitých kulturních památek, organizovaná ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. Uskuteční se ve středu 30. září v Rezidenci primátorky hlavního města Prahy. Ve čtvrtek 10. září v 15:00 hod. se v Jiřském klášteře uskuteční tisková konference a křest knihy vydané u příležitosti 15. výročí existence krajů. Zúčastní se předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek a hejtmani krajů. O akci Vás budeme informovat, ale již nyní jste na ni srdečně zváni! Průběžné aktuality budou uveřejňovány ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Případy hodné následování

9:21 Česká pošta: Případy hodné následování

Mezi zaměstnanci České pošty se často objevují kolegové, kteří při své práci narazí na nečekanou sit…